Revenire de senzatie pentru baschetbaliste

25 Octombrie 2010
708 Vizualizari | 0 Comentarii
• Poli National Iasi - Rapid Bucuresti 87-68 (16-19, 28-31, 20-9, 23-9), in etapa 5 din Seria SE a Diviziei A de baschet feminin

Dupa umilinta de pe terenul echipei Galactica Brasov, jucatoarele de la Politehnica National Iasi au avut o reactie fantastica si au obtinut o victorie frumoasa in etapa 5 a Seriei SE din Divizia A de baschet feminin. Sambata la pranz, in Sala Polivalenta, iesencele au invins cu 87-68 (16-19, 28-31, 20-9, 23-9) pe Rapid Bucuresti, dar succesul a fost obtinut mai greu decat o arata scorul. Oaspetii, cu Florentina Diaconu in zi mare (ca intotdeauna, cand a evoluat impotriva echipelor din Iasi) au inceput mai bine, au castigat primele doua sferturi cu 19-16 si 31-28 si conduceau cu 50-44 la pauza mare. In sfertul al treilea, fetele lui George Clapon si Radu Boisteanu au avut o reactie de orgoliu, iar in minutul 6'40'' au reusit sa egaleze la 59. Alexandra Cutas a reusit doua aruncari de trei puncte si Poli National a terminat sfertul al treilea in avantaj, 64-59. Bucurestencele au cazut fizic si psihic, iar dupa eliminarea a trei jucatoare pentru greseli personale, gazdele au defilat pe teren, au castigat si setul al patrulea, cu 23-9, si au reusit o victorie importanta, scor 87-68. Punctele iesencelor au fost marcate de jucatoarele: Walker - 20p (1X3), Cutas - 19p (4X3), Panait - 17p, Tkacenko - 17p, Basalyk - 6p (1X3), Cioroiu - 4p, Necula - 4p. De partea cealalta, pentru Rapid, cele mai bune marcatoare au fost Diaconu, cu 35 puncte, si Burlakova, cu 16 puncte. Dupa acest succes, Politehnica ocupa locul 5 in ierarhia primei divizii, cu 6 puncte (din patru jocuri), la egalitate cu echipele de pe locurile 3 si 4, Olimpia Bucuresti si Galactica Brasov. Etapa viitoare, sambata, 30 octombrie, Poli National va juca in deplasare, cu CST BC Alexandria. In celelalte meciuri din etapa 5 a Seriei SE din Divizia A de baschet feminin, s-au mai inregistrat rezultatele: SCM CSS Craiova - Sportul Studentesc 73-43, Olimpia Bucuresti - CST BC Alexandria 59-64. Galactica Brasov a stat in aceasta runda.