Revenirea "cainilor rosii"

10 Noiembrie 2003
908 Vizualizari | 0 Comentarii
•Petrolul Ploiesti - Dinamo Bucuresti 0-1, in ultimul meci al etapei a XII-a din Divizia A la fotbal

Dupa umilinta indurata la Moscova, Dinamo era obligata sa-si repare blazonul in meciul cu Petrolul. Si, in buna masura, elevii lui Ioan Andone au reusit ce si-au propus. Meciul cu ultima clasata din Divizia A, Petrolul Ploiesti, a fost unul dominat, mai ales in repriza a doua, de catre dinamovisti. In primul act meciul a fost echilibrat, insa tot alb-rosii au avut cele mai mari ocazii de a deschide scorul. Aceasta avea sa vina in minutul 62, cand Marica a luat o actiune pe cont propriu si a inscris cu un sut frumos dinafara careului, plasat in stanga portarului Olteanu. Gazdele mai au 3 ocazii de a egala, dar scorul final avea sa ramana cel stabilit de tanarul Marica. Victoria de la Ploiesti urca pe Dinamo pe locul 2 in clasament si mai indulceste astfel din amarul suporterilor, dupa rusinea de la Moscova. In fata a 7.000 de spectatori, pe un teren moale si o vreme rece, s-au confruntat urmatoarele formatii: Dinamo: Delwarte, Perenyi, Iordache, Bulca, Barcauan, Semeghin, Tames, Badea, Marica, Niculescu, Danciulescu. Petrolul: Olteanu, Negoita, Toporan, Mihart, Petroiesc, Dobre, Craciun, Todoran, Irimescu, Dascalescu, Ghindaru. A arbitrat bine Augustus Constantin, inlocuit, in minutul 70, dupa o intindere, de Laszlo Csocs.