Rezultat echitabil

21 August 2002
1113 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Unirea Iasi - Laminorul Roman 2-2 (1-2) •Oaspetii s-au prezentat la meci fara antrenorul principal Leonida Nedelcu si fundasul Cip Paraschiv, care au "dezertat" la Midia Navodari

Ieri dimineata, pe terenul principal al Stadionului "Emil Alexandrescu" din Dealul Copoului, Poli Unirea Iasi a intalnit pe Laminorul Roman, intr-un penultim meci de verificare inaintea debutului de campionat. Gazdele au evoluat fara mai multe piese de baza, jucatorii care au lipsit fiind Adrian Ilie, Cristea, Chiper, Balba, Raileanu si Gnandt, iar noul venit Vali Vaduva (fost la FCM Bacau si Foresta Falticeni) era prea obosit pentru a putea evolua pe terenul disputei. Dupa cum am mai mentionat intr-o editie anterioara, Adi Ilie si Cristea au jucat ieri la Chisinau, ei fiind selectionati in nationala de tineret B a Romaniei, cea care a intalnit intr-un amical selectionata similara a Republicii Moldova. Daca atacantii Chiper si Balba si fundasul Raileanu sunt accidentati, Gnandt a plecat spre Brasov sa-si aduca niste acte, dar nu a mai revenit in Copou de cateva zile. In schimb, noutatea de ieri in formatia lui Vasile Simionas a fost Ilie Murgu, readus de la RATC CFR Moldova Iasi, cel care a evoluat titular ca varf si apoi a fost retras pe postul de fundas dreapta, in ultimul sfert de ora al disputei.
"Tevarii" din Roman s-au prezentat la meci fara antrenorul principal Leonida Nedelcu, "dezertat" la Midia Navodari, iar Cip Paraschiv a fost prezent doar la tribuna oficiala, el dorind sa-l urmeze pe "Loni" pe malurile Marii Negre, desi s-a pregatit o perioada de timp cu Laminorul. "Marti seara, dupa ce s-a invoit cateva zile pentru rezolvarea unor probleme personale de la Buzau, antrenorul Nedelcu ne-a anuntat ca nu mai revine la Roman si se muta la Midia Navodari. Vor pleca cu el Ciprian Paraschiv, fost la Poli Iasi, dar si Constantin, care trebuia sa vina la noi de la Metalul Plopeni. Atitudinea domnului Nedelcu nu este una care sa-i faca cinste, el lasand postul descoperit cu numai zece zile inaintea inceperii campionatului. Noi dorim sa promovam in Divizia B si in acest caz vom cauta sa aducem un antrenor capabil pentru a rezolva problema", a declarat Sandu Ostafe, ofiterul de presa al echipei Laminorul Roman.

•Oaspetii au debutat fulminant

Sub comanda centralului Toni Helesteanu, partida dintre ieseni si romascani a debutat cum nu se astepta nimeni dintre cei prezenti in tribunele stadionului din Copou, oaspetii dominand clar inceputul de partida. Dupa ce, in min. 8, Bolfa rateaza deschiderea scorului, Laminorul inscrie totusi prin Barna (fost in sezonul trecut la SM Vaslui), un minut mai tarziu (0-1). In min. 17, Ganea face o cursa extraordinara pe partea stanga a atacului oaspetilor, centreaza in careul iesean si Barbanta inscrie cu capul, din 8 metri (0-2).
Elevii lui Simionas se dezmeticesc in cele din urma si rateaza bune ocazii de gol la poarta lui Caragata, prin Dobrea (27'), Marta (33') si Bernard (37'). In min. 41, iesenii reduc din handicap prin Abalasei, cel care inscrie din 4 metri, in urma unei centrari primite de la Medeleanu (1-2). Dupa ce Marta suteaza pe langa poarta oaspetilor (44'), in ultimul minut al primei reprize (45'), Dobrea vede cartonasul rosu si este eliminat (cu drept de inlocuire, fiind un meci amical), de catre Toni Helesteanu.

•Gazdele au egalat imediat dupa pauza

In primul minut al reprizei secunde (46'), la un atac iesean in careul oaspetilor, Murgu incearca un sut la poarta romascanilor si libero-ul Dinu reuseste apoi un superb... autogol (2-2). Pana la finalul meciului nu se mai inscrie nici un gol, desi ambele formatii au ratat ocazii importante, gazdele prin Marcel Rus (58'), Medeleanu (58' - bara din 2 metri), Brighiu (71' si 85'), respectiv Marin (76'). Una peste alta, putem mentiona faptul ca rezultatul de 2-2 a fost echitabil, dar iesenii au evoluat neconvingator, mult sub ce au aratat pana acum, in celelalte partide amicale. Brigada de arbitri alcatuita din iesenii Toni Helesteanu - Cristi Starica si Sebastian Perju a condus urmatoarele efective:
- Poli Unirea Iasi: Kajcsa (Mihalache 46') - Gheban (Cruceanu 72'), Petrache (Marcel Rus 46'), Medeleanu, Bernard, Danut Munteanu - Abalasei, Marta (Mihai Dragoi 46'), Ivasca (Sinescu 46') - Dobrea (Brighiu 45'), Murgu. Manager general: Vasile Simionas. Antrenori: Adrian Kereszy, Gelu Paveliuc si Nelu Campeanu.
- Laminorul Roman: Caragata (Manea 46') - Beceru, Bordeianu, Dinu, Filip, Ganea - Bojian (Cozma 70'), Bolfa, Barna (Marin 48') - Andries, Barbanta. Antrenor (secund): Aurel Balan.
Sambata, pe teren propriu, Poli Unirea Iasi va intalni pe Foresta Falticeni, intr-un ultim joc amical inaintea reluarii campionatului. Romascanii vor evolua sambata la Targu Frumos, impotriva gazdelor de la RATC CFR Moldova. Ambele confruntari vor incepe la ora 11.00.