Rezultate soc in turneul olimpic de hochei

26 Februarie 2010
833 Vizualizari | 0 Comentarii
Rezultate soc in turneul olimpic de hochei de la Vancouver. In faza sferturilor de finala s-au inregistrat cel putin doua surprize uriase. Canada a reusit un succes miraculos, 7-3, in fata rivalei Rusia, principala candidata la castigarea medaliei de aur. Asteptarea canadienilor a luat sfarsit, reprezentativa frunzei de artar obtinand, miercuri noaptea, prima victorie in fata Rusiei la Jocurile Olimpice, dupa cinci decenii de asteptare. Canada s-a impus cu 7-3 si va intalni Slovacia in careul de asi. Gazdele din Canada Hockey Place au inceput in forta meciul, deschizand scorul dupa doar 2 minute si 21 secunde prin Ryan Getzlaf. Reusita jucatorului de 24 ani de la Anaheim Ducks avea sa deschida o serie istorica pentru Canada, care la finalul celor trei reprize regulamentare a obtinut cea mare victorie in fata Rusiei la un turneu olimpic. Dan Boyle a majorat avantajul canadienilor in minutul 12:09, profitand de prima situatie de superioritate numerica creata pe gheata. Chiar si dupa reintrarea lui Anton Volcenkov rusii nu s-au regasit, Rick Nash marcand pentru 3-0 in minutul 12:55. Pana la prima pauza aveau sa se mai marcheze doua goluri, cate unul de fiecare parte. Mai intai, rusii au spart gheata prin Dmitri Kalinin, pentru ca in penultimul minut Brenden Morrow sa refaca diferenta de trei goluri. In repriza secunda a continuat recitalul canadienilor, care i-au depasit pe rusi la toate capitolele: posesie, viteza, finalizare. Corey Perry si Shea Weber au majorat avantajul de pe tabela la 6-1 in primele patru minute, rusii replicand in doar 39 secunde prin Maxim Afinogenov. Acelasi Perry si-a trecut in cont dubla in minutul 9:51, scorul final fiind stabilit de Sergei Gonchar in superioritate numerica, aproape doua minute mai tarziu. Canada va intalni Slovacia in semifinale, dupa ce aceasta din urma a furnizat alta surpriza soc a sferturilor de finala, invingand campioana olimpica en-titre Suedia, cu 4-3. Tomas Kopecky a marcat golul decisiv in repriza a treia, iar Pavol Demitra a fost liderul echipei cu un gol si doua pase decisive. Celelalte doua goluri au fost reusite de Marian Gaborik si Andrej Sekera. Suedia a punctat prin Patric Hornqvist, Henrik Zetterberg si Daniel Alfredsson. In cealalta semifinala a turneului olimpic se vor infrunta formatiile Finlandei si Statelor Unite ale Americii. SUA a invins Elvetia, cu 2-0, mai greu decat o arata scorul, in primul sfert de finala al turneului masculin olimpic. Cel mai important moment al meciului s-a petrecut in ultima secunda a reprizei secunde, atunci cand americanii au trimis pucul in poarta lui Jonas Hiller, bravul portar elvetian, dar arbitrii au anulat corect reusita dupa vizualizarea reluarii video. La doua minute si opt secunde de la inceputul reprizei a treia, Zach Parise a deschis in cele din urma scorul, profitand de a patra situatie de superioritate numerica a formatiei sale. Elvetienii s-au aruncat in atac in finalul meciului, scotand si portarul de pe gheata, decizie care avea sa duca la primirea inca unui gol. Acelasi Parise a patruns in dribling pe partea stanga si a trimis pentru un 2-0 mai greu obtinut decat poate parea la prima vedere. Urmatoarea adversara pentru Statele Unite in semifinale va fi echipa Finlandei, care a trecut de Cehia in sferturi, scor 2-0. Niklas Hagman si Valtteri Filppula au marcat pentru scandinavi in ultimele sapte minute ale timpului regulamentar.