Romania a castigat Cupa Mondiala (VIDEO)

28 Septembrie 2009
935 Vizualizari | 0 Comentarii
Romania a castigat Cupa Mondiala VIDEO
Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a castigat turneul amical Cupa Mondiala, la care au participat cele mai puternice 8 echipe din lume. In finala, fetele lui Radu Voina au invins dramatic Norvegia, scor 28-27. Tricolorele au jucat pentru a doua oara finala Cupei Mondiale, dupa cea din 2006, cand Rusia a invins, cu 29-28, intrand in posesia trofeului in premiera. Nationala a avut o prima repriza excelenta si se parea ca misiunea va fi una usoara dupa cele sase goluri avantaj de la pauza (18-12). Numai ca vechea meteahna a handbalului romanesc nu le-a dat pace romanilor nici in acest meci si finalul a fost trait cu emotii. Conform Onlinesport, fetele lui Radu Voina au stapanit partida pana in minutul 50, cand nordicele au renuntat la orice siguranta si s-au napustit in atac. Doar cateva interventii excelente ale Paulei Ungureanu au facut ca victoria sa fie de partea Romaniei. Antrenorul echipei nationale, Radu Voina, a comentat la gsptv victoria obtinuta de tricolore in Danemarca. "Cel mai important este ca 30 de minute am jucat perfect. Demult nu am mai vazut Norvegia in dificultate. Pe final a intervenit oboseala si lipsa bancii de valoare. Bine ca s-a terminat cu bine, e o victorie mare pentru moral. Nici nu am pomenit cuvantul bani, cel putin cat sunt eu aici lucrurile vor decurge normal", a spus Radu Voina. Pentru a ajunge in finala, Romania a trecut cu 30-24 de Germania. Ultima intalnire dintre Romania si Norvegia a avut loc la Beijing, la Jocurile Olimpice, cand nordicele s-au impus cu 24-23. Pentru ca au castigat trofeul, fetele lui Radu Voina vor incasa un CEC de 25 de mii Euro, in timp ce invinsele doar 15 mii de Euro.

Page time :0.1342 (s) | 24 queries | Mysql time :0.013533 (s)