Romania a fost eliminata din sferturile de finala ale Jocurilor Olimpice

20 August 2008
589 Vizualizari | 0 Comentarii
• Handbalistele Romaniei au fost eliminate ieri, de la Jocurile Olimpice de la Beijing, din faza sferturilor de finala • Invinse cu scorul de 34-30 de Ungaria, jucatoarele lui Gheorghe Tadici au parasit Olimpiada cu lacrimi in ochi, fara sa inteleaga de ce au pierdut in fata maghiarelor • Defensiva a fost net depasita in viteza de unguroaice, in timp ce in atac, fetele lui Tadici au facut zeci de greseli • Romania va trebui sa se consoleze doar cu o participare in turneul pentru locurile 5-8
Lacrimi, dezamagire si o imensa frustrare: aceasta era starea de spirit a handbalistelor romane, care au fost eliminate din sferturile de finala ale Jocurilor Olimpice de la Beijing. Echipa lui Tadici a fost invinsa si chiar umilita de Ungaria, cu scorul de 30-34. Adversarele tricolore nu s-au mai omorat pe final, din moment ce aveau un avans de opt goluri cu cinci minute inainte de sfarsitul partidei. Jocul n-a inceput prea bine pentru tricolore, care s-au precipitat in atac, ratand de patru ori consecutiv, in timp ce Ungaria si-a pastrat calmul si a marcat doua goluri. Abia in minutul patru, Maier a invins-o pe Palinger (2-1). Cealalta extrema, Elisei-Ardean, a inregistrat egalitatea, 3-3 (min. 7), dar Ungaria a continuat sa domine marcand de doua ori intr-un singur minut, pe fondul erorilor noastre in faza ofensiva. Amariei a marcat prima data in minutul 11, dupa doua goluri anulate anterior, 6-4, iar treptat portarul Hutupan-Dinu si-a intrat in forma buna (7-6, min. 13). Totusi, Ungaria a tinut de avantajul de trei goluri (9-6), profitand de apararea imobila a tricolorelor. Maier a continuat evolutia buna, de la 7 metri sau contraatac, astfel ca la jumatatea reprizei, se inregistra din nou egalitatea (9-9). Ramona Maier a avut cea mai buna prestatie de la Jocurile Olimpice, marcand din toate unghiurile si prin toate procedeele, dar Romania n-a reusit sa treaca la conducere, desi a avut trei situatii de superioritate (14-12, min. 23). Greseli pe banda rulanta Jocul aglomerat pe centru si relatia instabila cu pivotul Stanca, coroborate cu apararea slaba a elevelor lui Gheorghe Tadici, au dat curaj Ungariei, care si-a pastrat avantajul la pauza, nu doar pe tabela, 16-14, ci si moral. Romania nu a reusit sa profite de cele patru eliminari ale Ungariei. In repriza a doua, maghiarele au marcat aproape la fiecare faza si din orice pozitie, golurile unguroaicelor de pe extreme fiind exasperante. Maier si-a trecut in cont a noua reusita, dar apoi Stanca a ratat incredibil pe contraatac, amanand egalarea. Apoi, Bese a pasat gresit, astfel ca revenirea Ungariei la trei goluri diferenta, 18-15, n-a mai surprins pe nimeni. Amariei a ratat la randul ei, iar cand Ungaria s-a detasat la cinci goluri (21-16), zarurile pareau aruncate. Antrenorul Tadici a cerut time-out, in care a tipat la elevele sale, reprosandu-le rutina din atac si lipsa jocului colectiv. Diferenta a crescut, 22-16 (min. 39), intr-un meci in care Romania n-a condus nici macar o data. Stanca a marcat primul sau gol pentru 22-18, dar Ungaria, cu Gorbicz in prim-plan, a continuat jocul excelent de pe extreme, pastrand avantajul de 6 goluri constant. Spre mijlocul reprizei, pe fondul jocului bun al Cristinei Neagu si al portarului Paslaru, Romania a marcat de trei ori consecutiv, 24-21, obligand Ungaria sa intre la time-out. Neagu a ratat de la 7 metri, iar ofensiva Romaniei inregistra premiere, cu Elisei-Ardean pe inter stanga, Maier pe extrema stanga si Nechita pe extrema dreapta, jucatoarele fiind rulate de antrenori in permanenta. Defensiva insa a cazut din ce in mai tare, 27-21 (min. 47), la fel ca moralul handbalistelor Romaniei, care au facut cel mai slab meci de la Jocurile Olimpice, primul care a contat cu adevarat si, implicit, au ratat obiectivul impus: clasarea pe podium. Turneu de consolare Cu cinci minute inainte de final, Ungaria a condus cu opt goluri, desi si in partea secunda Romania a avut o singura eliminare, iar adversarele tot patru, la fel ca si in prima repriza. Ungaria s-a multumit in ultimele minute sa intinda atacurile la maxim, terminand partida lejer si fara emotii, cu un avantaj de trei goluri. Cu 11 goluri din 13 aruncari, Ramona Maier a fost golgetera intalnirii, fiind secondata de Cristina Neagu, cu sase reusite. Au mai punctat pentru echipa Romaniei urmatoarele jucatoare: Adriana Nechita, Valentina Ardean-Elisei, Carmen Amariei (3 goluri), Adina Meirosu (2 goluri), Aurelia Bradeanu si Ionela Galca-Stanca (1 gol). Intr-o zi nu foarte buna, portarita Luminita Dinu-Hutupan a incheiat meciul cu un procentaj scazut, de doar 23%, reusind sa apere doar 6 din cele 26 de aruncari. Folosita mai mult in acest joc de antrenorul Gheorghe Tadici, Tereza Pislaru a respins la randul sau 6 din cele 20 de aruncari expediate de jucatoarele maghiare. Monika Kovacsicz a fost golgetera echipei pregatite de Janos Hajdu, cu 7 goluri, fiind urmata de Bernadett Ferlind si Orsolya Verten, ambele cu 6 reusite. Romania va evolua in turneul pentru locurile 5-8 alaturi de celelalte echipe invinse in sferturile de finala, prima dintre acestea fiind Suedia, echipa invinsa de Norvegia cu 31-24 in primul sfert al zilei de marti.

Page time :0.1639 (s) | 22 queries | Mysql time :0.038018 (s)