Romania a iesit din coma

18 Noiembrie 2010
934 Vizualizari | 0 Comentarii
Romania a facut un meci foarte bun cu Italia
• Nationala Romaniei a incheiat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul amical disputat aseara, in compania Italiei la Klagenfurt • Marica a inscris pentru Romania in minutul 34 si tot el a deviat in proprie poarta in finalul meciului • Tricolorii incheie anul cu o singura victorie

Nationala de fotbal a Romaniei respira. Cu surprizele Rapa, Ropotan si Torje in primul unsprezece, echipa nationala a facut un meci foarte bun impotriva Italiei si a scos o remiza, scor 1-1, intr-un amical disputat aseara la Klagenfurt, in Austria. Impotriva unei formatii care a dezamagit la Mondiale, dar a inceput foarte bine preliminariile Europene, Razvan Lucescu i-a adus in premiera la echipa nationala pe Cornel Rapa, Silviu Ilie si Florin Gardos, primul fiind folosit chiar titular. Pentru prima data de cand este selectioner, Lucescu a apelat si la Adrian Ropotan, mijlocasul lui Dinamo Moscova, vazut ca inlocuitor al lui Mirel Radoi, care a renuntat la echipa nationala. Cel mai important eveniment al inceputului de meci l-a reprezentant accidentarea lui Cristi Chivu, capitanul tricolorilor fiind nevoit sa paraseasca terenul inca din minutul 16. Partea dreapta a Romaniei, cea a pustilor Torje si Rapa, a fost cea mai activa in prima repriza, acestia reusind sa duca aproape de poarta italienilor multe mingi. Aflat intr-o forma foarte buna, Ciprian Marica a deschis scorul in minutul 34, cu un sut din sase metri, dupa ce a primit o pasa de la Razvan Rat. Prima repriza s-a incheiat cu o ocazie a italienilor, Pantilimon reusind sa respinga sutul pe coltul scurt trimis de Balotelli. Vazand ca lucrurile nu merg deloc bine pentru echipa sa, Cesare Prandelli i-a trimis imediat dupa pauza pe teren pe Pirlo, De Rossi si Gilardino, iar ultimul a avut o ocazie de gol inca din minutul 47, sutul sau din unghi fiind retinut de Tatarusanu, aflat la primul meci pentru Romania. Presati de italieni, romanii au fost nevoiti mai mult sa se apere in partea secunda si au facut-o destul de bine, de vreme ce adversarii lor nu si-au creat prea multe ocazii. Ce nu au reusit atacantii italieni a reusit Marica, atacantul roman deviind in proprie poarta o minge in minutul 82. Imediat, Alexa a trimis un sut foarte bun, respins cu mare greutate de Viviano, partida terminandu-se, in cele din urma, 1-1. Tricolorii incheie anul cu o singura victorie in meciurile disputate, obtinuta in fata statului Honduras.

Romania - Italia 1-1 (1-0)
Stadion: "Hypo Worthersee Arena" - Klagenfurt
Marcatori: Marica '34 / Marica '82 - aut
Cartonase galbene: Torje '32 / Balzaretti '38, Santon '56, Aquilani 87
Romania: Pantilimon (Tatarusanu '46) – Rapa, Tamas, Chivu (Goian '16), Rat - Torje (Tanase '58), Florescu, Ropotan (Alexa '80), Deac - Marica, Stancu
Antrenor: Razvan Lucescu
Italia: Viviano - Santon (Cassani '60), Bonucci, Ranocchia, Balzaretti - Aquilani, Ledesma (De Rossi '46) (Pazzini '78), Mauri - Diamanti (Pirlo '46) - Balotelli (Quagliarella '60), Rossi (Gilardino '46)
Antrenor: Cesare Prandelli
Arbitru: Thomas Einwaller - Roland Heim, Armin Eder (toti din Austria)