Romania a inceput anul cu o infrangere in fata Croatiei

12 Februarie 2009
611 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala de fotbal a Romaniei a inceput anul 2009 cu o infrangere, scor 2-1 in fata Croatiei, intr-o partida amicala disputata ieri seara, pe stadionul Ghencea. In fata a doar 6 mii de spectatori, tricolorii au lasat senzatia ca pot controla meciul doar in primele 30 de minute, dupa care usor au cedat initiativa oaspetilor. Doar faza din minutul 22 a trezit interesul spectatorilor, acesta fiind si momentul deschiderii scorului. Cocis a incercat o pasa pe culoar spre Costea, un adversar a reusit sa agate mingea usor, insa doar a deviat-o la picioarele lui Marica, iar atacantul roman, venit in viteza, a sutat cu sete chiar pe sub portarul croat. Golul egalarii croate a venit oarecum pe un moment bun al Romaniei, pe o gafa in lant a apararii romane la o faza fixa. Rakitic a trimis inselator dintr-o lovitura libera, nici un jucator nu a ajuns la balon, iar traiectoria l-a pacalit pe Lobont. Croatii au mai aratat de cateva ori ca sunt foarte puternici si finalul reprizei a gasit cele doua echipe multumite de scorul de pe tabela. O torpila lansata de Paul Codrea de la peste 35 de metri in minutul 32 putea sa aduca Romania din nou in avantaj pe tabela de marcaj, insa mingea s-a incapatanat sa ia o traiectorie ascendenta in apropierea portii si sa treaca peste poarta aparata de Pletikosa. O faza banala din minutul 75 a adus al doilea gol al croatilor, care dupa ce au fost condusi cu 1-0, au reusit sa preia conducerea. Un simplu corner de pe partea stanga, rezolvat in prima faza de Goian, a adus mingea la Eduardo. Acesta parca i-a naucit pe fundasii romani care au privit cum mingea ajunge la Kranjcar, acesta sutand din prima cu dreptul, din coltul careului mic pe sub Lobont. Incercarile de a reveni pe tabela ale tricolorilor de pe final de meci au ramas fara rezultat, Gigel Bucur sau Dacian Varga, un alt debutant la echipa nationala, nepunand in adevarat pericol poarta croatilor, care s-au tinut de cuvant si au venit in Romania sa castige acest amical. Antrenorul Victor Piturca a mizat in meciul cu nationala Croatiei pe urmatoarea formula de joc: 1. Lobont (12. Pantilimon `80) - 2. Contra (20. Ogararu `46), 4. Tamas, 6. Radoi (15. D. Goian `73), 3. Rat (14. Nesu `46) - 5. Ov. Petre, 8. Codrea (21. Bourceanu `72) - 7. Fl. Petre (16. Nicolita `46), 11. Cocis (22. Tames `80), 10. Fl. Costea (19. Gh. Bucur `61) - 9. Marica (18. Varga `87). . Adversarii Romaniei din grupa de calificare la Campionatul Mondial din Africa de Sud au obtinut rezultate contradictorii. Astfel, Serbia a fost invinsa cu scorul de 1-0 de Ucraina, in timp ce selectionata Lituaniei a invins modesta formatie a Andorrei, scor 3-1. Golurile lituanienilor au fost reusite de Andrius Velicka, Sernas si Kavaliauskas. Tot ieri, echipa nationala de tineret a Romaniei a fost invinsa de formatia similara a Sloveniei, cu scorul de 3-1 (2-0), intr-un meci amical disputat in deplasare la Nova Gorica. Gazdele au condus cu scorul de 3-0, prin golurile marcate de Bacinovici `6, Velikonja `27 si Plut `54, pentru echipa antrenata de Emil Sandoi inscriind Gangioveanu, in minutul 81, din penalty.