Romania a invins Croatia in amicalul de la Paris

29 Noiembrie 2010
691 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala de handbal feminin a României a învins sâmbata reprezentativa similara a Croatiei, scor 29-25 (16-11), în cadrul Turneului Paris Ile de France, de la Paris. Tricolorele au început foarte slab meciul cu Croatia, fiind conduse dupa primele 10 minute, cu 7-3, doar Cristina Varzaru reusind sa marcheze. În urmatoarele cinci minute însa, România a recuperat handicapul, 7-7, dupa un gol al Adinei Fiera. Un minut mai târziu, Varzaru a adus nationala României pentru prima data în avantaj, 8-7, iar din acel moment soarta confruntarii nu a mai putut fi schimbata de jucatoarele croate. Dupa 12-9 (min. 23), România a iesit la pauza cu un avantaj de cinci goluri, 16-11, pentru a încheia partida victorioasa, scor 29-25, în fata unei formatii a Croatiei, care a pus si probleme în repriza secunda (21-20, min. 45 si 26-24, min. 56).

Marcatoare:

România - Neagu 7 goluri, Varzaru 6, Stanca 3, Paraschiv 3, Geiger 2, Fiera 2, Chintoan 2, Han 1, Manea 1, Ardean-Elisei 1, Bradeanu 1.
Croatia - Penezici 9 goluri, Franici 6, Horvat 4, Pusici 2, Serici 1, Gace 1, Zebici 1, Milanovici 1.

Fetele vor reveni a doua zi în tara ast`zi, iar dupa doua zile libere vor participa la conferinta de presa oficiala, dinaintea plecarii la Campionatul European din Danemarca si Norvegia, programata în 6 decembrie.

Page time :0.1232 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013853 (s)