Romania a murit frumos la Paris

9 Octombrie 2010
1224 Vizualizari | 0 Comentarii
Franta Romania 2 0
Nationala Romaniei a pierdut la limita partida din deplasare cu Franta, din preliminariile Euro 2012, fiind invinsa cu 2-0 prin golul marcat din offside de Remy in minutul 83 si reusita lui Gourcuff din prelungiri. Francezii au mai avut doua bare, in timp ce si Romania a avut o bara prin Sapunaru in repriza secunda. Trupa lui Razvan Lucescu a reusit in Franta cel mai bun meci din acest an. Prima reusita a meciului i-a apartinut lui Remy, în minutul 84, cînd atacantul francez a înscris cu un sut la coltul lung, dupa o cursa pe partea dreapta. Cînd a primit mingea, Remy se afla însa în ofsaid, dar arbitrul a validat golul! Francezii au mai marcat o data în prelungiri, prin Gourcuff, din pasa excelenta a lui Payet. Romania a aratat bine, chiar daca în prima repriza nu a reusit nici un sut pe poarta. Partea secunda a însemnat revenirea nationalei noastre, care a presat si a avut ocazii la poarta lui Lloris, totul culminînd cu sutul în bara al lui Sapunarul din minutul 71. S-a mai remarcat si Pantilimon cu o serie de interventii de exceptie în fata francezilor

Franta: 1. Lloris - 2. Reveillere, 4. Rami, 5. Mexes, 22. Clichy - 17. M'Vila, 18. A. Diarra, 11. Nasri - 20. Valbuena, 10. Benzema, 15. Malouda. Selectioner: Laurent Blanc.

Romania: 12. Pantilimon - 2. Sapunaru, 4. Tamas, 5. Chivu, 3. Rat - 11. Cocis (Roman), 6. Radoi, 10. Florescu, 20. Zicu (Deac) - 19. Stancu, 21. D. Niculae (Marica). Selectioner: Razvan Lucescu.

Vineri seara, in grupa Romaniei s-au mai jucat meciurile: Albania – Bosnia 1-1, Luxemburg – Belarus 0-0