Romania a ratat calificarea la Europene

22 Iunie 2009
589 Vizualizari | 0 Comentarii
Sperantele nationalei masculine de handbal a Romaniei de a ajunge din nou la un turneu final de Campionat European dupa 14 ani s-au naruit, sambata, la Kielce, tricolorii pregatiti de Aihan Omer fiind depasiti categoric de o solida echipa a Poloniei, scor 34-22 (17-8). Sustinuti de un public extrem de galagios si conectat la miza partidei, polonezii au dominat meciul din primul si pana in ultimul minut, reusind sa predea o adevarata lectie de handbal tinerilor jucatori romani, scrie Onlinesport. Dupa 3-0 si 6-2 in primele minute, Polonia s-a distantat la 10-3 la jumatatea primei reprize, interventiile salvatoare ale portarului Szmal si forta ofensiva a jucatorilor Bielecki, Jurewcki sau Jachlewski inclinand balanta in favoarea gazdelor. La pauza, medaliatii cu bronz de la Campionatul Mondial din 2009 au intrat cu un avantaj linistitor pe tabela, scor 17-8. Partea secunda nu a schimbat cu nimic derularea ostilitatilor din teren, Polonia controland in continuare disputa, desi alb-rosii au lasat impresia ca si-au permis in unele momente cateva minute de relaxare. Romania a profitat de o eliminare si de trei aruncari consecutive de la 7 metri, revenind pe tabela la doar sase goluri diferenta (14-20 in minutul 38). Au urmat noua goluri consecutive marcate de polonezi, care au continuat sa faca spectacol in fata unei echipe a Romaniei mai degraba resemnata cu rezultatul si ratarea calificarii. Reprezentativa tricolora a incheiat preliminariile pentru Campionatul European pe locul patru, cu un total de doar 7 puncte, depasind doar modesta nationala a Turciei. Suedia si Polonia vor juca la turneul final gazduit de Austria in luna ianuarie a anului 2010.

Page time :0.1351 (s) | 22 queries | Mysql time :0.021184 (s)