Romania a revenit in elita handbalului masculin mondial

3 Noiembrie 2008
685 Vizualizari | 1 Comentarii
Nationala masculina de handbal a Romaniei a reusit, ieri, o victorie senzationala in fata Poloniei, vicecampioana mondiala en-titre si ocupanta locului 5 la ultimele Jocuri Olimpice, intr-un meci contand pentru Grupa 1 a preliminariilor CE din 2010. Tricolorii pregatiti de Aihan Omer s-au impus cu 33-29 (16-13), la capatul unui meci controlat aproape in totalitate. Cu doua victorii din tot atatea jocuri, Romania s-a instalat confortabil la sefia Grupei 1 din care mai fac parte Suedia, Muntenegru si Turcia, scrie onlinesport. Revenita in elita handbalului masculin prin calificarea la turneul final al Campionatului Mondial din Croatia (2009), nationala masculina a facut, ieri, la Buzau, un pas important spre accederea la Campionatul European de peste doi ani, unde nu a mai reusit calificarea din 1996. In fata unui public deja calit in bataliile Stelei din Liga Campionilor, tricolorii au avut un inceput dificil de partida, vicecampioana mondiala controland ostilitatile si scorul tabelei, aceasta aratand in minutul 6 un aspru 5-1. Adrian Petrea, Marian Cozma si Valentin Ghionea au reusit sa perforeze poarta aparata de Szmal, astfel ca in minutul 11, Romania se apropia la un singur gol diferenta (4-5). Polonezii au profitat de un nou moment de cadere al echipei tricolore, distantandu-se inca o data (8-4 in minutul 15) in urma reusitei lui Jaszka. La faza imediat urmatoare s-a evidentiat portarul Stanescu, acesta anuntand prin interventia sa revenirea in joc a echipei Romaniei. Experimentatul pivot Paraianu a obtinut o aruncare de la 7 metri (`21) si Vali Ghionea a punctat fara probleme, Romania preluand pentru prima data conducerea in disputa cu Polonia (9-8). A urmat desprinderea la 12-10 (`25) in urma unui contraatac finalizat de Buricea. Prima repriza s-a incheiat cu avantaj de trei goluri in favoarea echipei Romaniei (16-13), tricolorii revenind spectaculos dupa un inceput greu. Al doilea mitan a inceput cu Romania la conducerea jocului, Paraianu si Ghionea de doua ori ridicand scorul la 19-15 (`15). Diferenta de patru goluri s-a mentinut pana in minutul 40, dupa care polonezii s-au apropiat amenintator la doua goluri (22-20). Finalul intalnirii nu a fost deloc lipsit de emotii si tensiune, Polonia mentinandu-se in permanenta la un gol in spatele Romaniei. Cu toate acestea, tricolorii au dat dovada de maturitate in joc, experienta lui Paraianu sau Iacob, alaturi de tehnica si exuberanta lui Ghionea sau Sania facand ca Romania sa invinga Polonia la scor (33-29). La fel ca in partida cu Turcia din Antalya, Valentin Ghionea a fost cel mai bun marcator al echipei Romaniei, cu 13 reusite, acesta fiind urmat de Eremia Paraianu (5 goluri), Sandu Iacob (4 goluri) si Alin Sania (3 goluri). Golgeterul Poloniei a fost Mariusz Jurkiewicz, cu 8 goluri. In urmatorul meci din preliminariile Campionatului European, Romania va intalni in deplasare selectionata statului Muntenegru, echipa pe care a eliminat-o in barajul pentru Mondialul din 2009. Meciul dintre Muntenegru si Romania se va disputa la Niksic, pe 26 noiembrie, cu incepere de la ora 19.00. In al patrulea meci din campania pentru calificarea la Europene, Romania va primi vizita formatiei Suediei, intr-un joc care se va disputa la Resita, pe 30 noiembrie.