Romania a rezistat doar o repriza in Croatia

29 Octombrie 2010
781 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa masculina de handbal a debutat cu stangul în campania de calificare la Campionatul European din 2012. Tricolorii au fost învinsi, în deplasare, de Croatia, vicecampioana mondiala, scor 34-22. Dupa ce au obtinut biletele pentru Mondiale, elevii lui Vasile Stânga au început drumul spre Euro 2012. Prima oprire, Croatia. Desi erau optimisti în ceea ce priveste partida cu multiplii medaliati la competitiile internationale, tricolorii nu au rezistat decat o repriza în fata Croatiei. Cu o aparare bine pusa la punct si cu multa agresivitate în atac, handbalistii români au mentinut scorul echilibrat, gratie golurilor înscrise de Ghionea si Jurca. Chiar daca la jumatatea primei reprize croatii s-au desprins la doua, trei goluri, tricolorii au reusit sa mentina echilibrul pe terenul de joc. La pauza, România era condusa cu cinci goluri, iar diferenta s-a marit pe parcursul celei de-a doua parti, cand elevii lui Vasile Stânga nu au mai contat în joc. Din cauza numeroaselor greseli din atac si a apararii dezorganizate, croatii nu au avut nici un fel de probleme în a se distanta, conducand si cu 13 goluri. România se afla în grupa a doua de calificare, alaturi de Spania, Croatia si Lituania. În primul meci al grupei, Spania a trecut de Lituania, scor 33-17.