Romania a terminat pe 7 Europenele

11 Septembrie 2010
615 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa de polo a Romaniei a mai reusit o minune. La Campionatele Europene de polo de la Zagreb, jucatorii romani si-au depasit din nou conditia si au reusit sa termine pe locul 7. Puteau sa termine chiar si pe un loc mai bun, dar greselile de arbitraj si cateva momente nefavorabile au facut ca tricolorii sa piarda in fata Croatiei si sa nu invinga pe Muntenegru. In meciul pentru locul 7, Romania a invins vicecampioana mondiala Spania, scor 8-7 (0-0, 4-3, 4-0, 0-4). Dupa o prima repriza "alba", 0-0, spaniolii au deschis scorul în minutul 12 si au condus cu 3-1, dar replica ulterioara a Romaniei a fost excelenta, jucatorii antrenati de Kovacs Istvan conducand la finalul reprizei a treia, cu 8-3. Meciul parea jucat în debutul reprizei a patra, dar Spania a revenit în forta, 8-7 (min. 30), aducand emotii Romaniei pe final. Ultimul atac al meciului a apartinut Spaniei, cand mai erau 18 secunde, dar tricolorii au fost norocosi, portarul Stoenescu aparand sutul ibericilor. Marcatorii tricolori au fost: Cosmin Radu - 3 goluri (17 în total la CE de la Zagreb, golgeter al Romaniei), Busila - 2, Iosep - 1, Kadar - 1, Diaconu - 1. Pentru iberici au înscris: Molina 3 goluri, Martin 1, Espanol 1, Garcia 1 si Mallarach 1. In faza grupelor, Romania învinsese Spania, scor 11-10. Tricolorii au încheiat CE de la Zagreb pe locul 7, dar, nereusind sa acceada în primele cinci locuri, calificante direct la CE din 2012, vor fi obligati sa joace calificari pentru turneul final, programat în Olanda, peste doi ani. Tot ieri s-a mai jucat partida pentru locurile 9-10, între Grecia si Turcia, scor 10-7. Astazi, în finala mica, se vor duela Serbia si Ungaria (ora 18.30), în timp ce pentru medaliile de aur vor lupta învingatoarele din semifinale, Italia si Croatia (ora 22.00).

Page time :0.1560 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019727 (s)