Romania este aproape eliminata din Cupa Davis

7 Martie 2009
606 Vizualizari | 0 Comentarii
Victor Hanescu
• Victor Crivoi si Victor Hanescu au pierdut primele doua partide din Cupa Davis, in fata rusilor Marat Safin, respectiv Mihail Iujnai • Cei doi jucatori nu au reusit sa castige nici macar un set in fata Rusiei • Astazi, de la ora 13.00, este programat meciul de dublu dintre cuplul Copil - Tecau si Gabasvili - Tursunov

Victor Crivoi si Victor Hanescu au pierdut primele doua meciuri din disputa cu Rusia, fara sa castige vreun set si Romania se apropie cu pasi repezi de barajul pentru mentinerea in Grupa Mondiala a Cupei Davis. Mai intai, Marat Safin s-a impus cu 3-0 la seturi in fata lui Victor Crivoi, in primul meci dintre Romania si Rusia, partida contand pentru Cupa Davis. Rusul a avut probleme doar in primul set, pe care l-a castigat la tie-break. Victor Crivoi a dat sperante fanilor Romaniei in primul set, pe care Marat Safin l-a castigat cu dificultate, dupa tie-break.

A fost un set echilibrat, fara nici un break, in care Safin a avut mari probleme, surprins fiind de executiile foarte bune ale jucatorului roman. Totusi, asa cum era de asteptat, diferenta de valoare s-a facut simtita intr-un moment important, Crivoi nereusind sa faca fata presiunii din tie-break, astfel ca rusul a castigat primul set cu 7-6. Crivoi a inceput bine si setul al doilea, insa Safin nu a fortat si a asteptat ca romanul sa clacheze. Victor si-a pierdut serviciul in game-ul 7, Safin reusind atunci primul break al partidei. A fost un moment decisiv, jucatorul roman nereusind sa mai revina in meci, astfel ca rusul s-a impus cu 6-4 in al doilea set. Marat Safin a adoptat in setul al treilea aceeasi tactica. Rusul nu a fortat in nici un moment si a asteptat greseala adversarului. Crivoi a intrat din nou bine in set, insa Marat Safin a reusit break-ul in game-ul 5, iar tanarul jucator roman nu a mai avut nici o sansa sa revina. Astfel, Safin a castigat din nou cu 6-4, insa Victor Crivoi s-a comportat onorabil pe parcursul celor doua ore si a jucat de multe ori de la egal la egal cu fostul numar 1, experienta rusului fiind insa decisiva.

Marea dezamagire

Marea dezamagire a venit insa de la Victor Hanescu, cel care a pierdut clar disputa cu Mihail Iujnai. Daca Victor Crivoi a pierdut previzibil disputa cu Marat Safin, Victor Hanescu a dezamagit crunt cu Iujnai, in cel mai important meci al tricolorilor, deoarece s-au intalnit doi jucatori (teoretic) de valori apropiate, astfel ca Andrei Pavel mizase ca scorul putea sa fie 1-1 dupa prima zi. Hanescu a avut o presiune uriasa, deoarece toata lumea a asteptat victoria din partea lui. Romanul a capotat si a fost invins categoric de Iujnai, care a controlat meciul de la un capat la altul. Rusul a inceput foarte bine si a facut primul break in game-ul 5, dupa ce a fost aproape sa faca acelasi lucru si in game-ul 3. Mihail Iujnai nu a mai fortat pana la finalul primului set si a invins cu 6-4. Setul al doilea a fost un dezastru pentru Hanescu, Iujnai reusind sa realizeze break-ul inca de la primul serviciu al lui Victor. S-a facut apoi (logic) 2-0, iar Iujnai a izbutit un nou break imediat, astfel ca adversarul lui Hanescu nu a mai avut nici un fel de emotie in al doilea set. Iujnai s-a impus cu 6-2, Hanescu nereusind sa blocheze serviciul foarte bun al rusului si venirile acestuia la fileu. Victor Hanescu a reusit un game alb in debutul celui de-al treilea set, insa a fost doar un foc de paie. Iujnai nu a fortat deloc, constient ca are in fata un adversar care poate fi depasit cu usurinta. Break-ul a venit pentru Iujnai in game-ul 5, iar Hanescu a facut apoi tot posibilul pentru a reveni in joc. Victor a salvat trei mingi de meci, insa rusul a venit la serviciu si a incheiat partida cu un as, in stil de mare jucator. Rusia conduce cu 2-0 dupa prima zi, iar daca va castiga si astazi la meciul de dublu, atunci partidele de maine nu vor mai avea nici o importanta. Astazi, de la ora 13.00, va avea loc meciul de dublu dintre perechile Marius Copil / Horia Tecau si Teimuraz Gabasvili / Dmitri Tursunov, iar maine sunt programate ultimele doua partide de simplu. Fostul presedinte al Federatiei Romane de Tenis, Ilie Nastase, a declarat ca echipei Romaniei ii va fi greu sa revina de la 0-2 in meciul cu Rusia, din primul tur al Grupei Mondiale a Cupei Davis. "Am jucat bine in aceste doua meciuri, dar nu am avut nici o sansa. E greu sa reusesti sa iti faci jocul atunci cand adversarul tau joaca asa cum au facut-o rusii. Safin mi s-a parut putin mai slab, dar Iujnai a fost intr-o forma mare si nu l-a lasat pe Hanescu sa-si faca jocul. E greu sa recuperezi de la 0-2. Trebuie sa ne jucam sansa si sa vedem ce se va intampla la dublu", a declarat Nastase. Acesta considera un lucru bun faptul ca meciul se joaca la Sibiu. "Organizarea e frumoasa. E mai bine ca se joaca in partea asta a tarii, unde lumea e mai buna fata de cea dinspre Bucuresti. Doar ca trebuie sa ne plimbam de acolo pana aici", a afirmat Nastase.