Romania iese din Grupa Mondiala a Fed Cup dupa o infrangere clara cu Germania

Publicat: 17 apr. 2016
1

Echipa de Fed Cup a Romaniei paraseste Grupa Mondiala dupa numai un an, „tricolorele” pierzand clar barajul cu Germania disputat la Cluj.

Nemtoaicele s-au impus cu scorul de 4-1, singurul punct al Romaniei fiind adus de Simona Halep.

Dupa rezultatele pozitive de sambata, fanii Romaniei asteptau increzatori meciurile de duminica, sperand ca fetele noastre vor obtine cele doua puncte necesare pentru victorie.

N-a fost insa deloc asa, Germania demonstrand ca este o echipa prea puternica in momentul de fata.

Campioana de la Australian Open, Angie Kerber, a adus al doilea punct pentru nemti in primul meci al zilei, invingand-o fara drept de apel pe Simona Halep cu un dublu 6-2.

La final, Simona a acuzat accidentarea suferita in partida de sambata, sustinand ca n-a putut evolua la nivelul ei maxim.

A doua partida a zilei ne-a adus-o in teren pe Monica Niculescu, aceasta fiind preferata la simplu in locul Irinei Begu. Romanca a inceput excelent disputa cu Andrea Petkovic, castigand primul set la zero si avand doua mingi de meci in cel de-al doilea, insa a cedat fizic pe final si a parasit terenul invinsa.

Deja victorioasa, Germania si-a adjudecat su punctul 4 in intalnirea de dublu, cuplul Beck/ Goerges salvand de asemenea o minge de meci in setul al doilea al disputei cu Begu si Dulgheru.

Cele doua nemtoaice s-au impus in cele din urma dupa super tie-break, contribuind la victoria clara a Germaniei.

In urma acestui rezultat, Romania revine in Grupa Mondiala II a Fed Cup si va lupta anul viitor pentru promovare.