Romania, in barajul pentru Grupa Mondiala

10 Mai 2010
597 Vizualizari | 0 Comentarii
Victor Hanescu
Echipa de Cupa Davis a Romaniei a reusit calificarea in barajul pentru Grupa Mondiala, dupa ce a reusit sa treaca de Ucraina. Punctul decisiv a fost adus, ieri, de Victor Hanescu, cel care l-a invins fara probleme pe Serghei Strohovsky, scor 6-4, 6-2, 7-5. Partida dintre Victor Hanescu si Serghei Stahovsky a inceput cu o intarziere de trei ore, din cauza ploii, insa acest lucru nu l-a deranjat pe jucatorul roman. Victor a intrat extrem de montat pe teren pentru a aduce biletele Romaniei pentru barajul de promovare in Grupa Mondiala, iar acest lucru s-a vazut din atitudinea pe care a avut-o in teren. Sportivul roman s-a impus in primul set, cu 6-4. Serviciul i-a mers de minune, iar break-ul din game-ul cu numarul sapte a picat la fix. Hanescu s-a dezlantuit in setul secund, pe care l-a castigat cu 6-2, datorita a doua breakuri la care Stahvosky nu a putut replica pe masura. Setul cu numarul trei a fost cel mai echilibrat al meciului, cei doi jucatori mergand cap la cap pana la 5-5. Atunci, ucraineanul nu a mai facut fata presiunii si i-a permis lui Hanescu sa serveasca cu succes pentru castigarea meciului. In prima zi a intalnirii, Victor Hanescu l-a invins, cu scorul de 7-6 (1), 7-5, 6-4, pe Ilia Marcenko, iar Adrian Ungur, debutant in Cupa Davis, a fost invins, scor 6-2, 6-7 (3), 7-5, 7-5, de Serghei Stahovski, scorul general devenind 1-1. Perechea Victor Hanescu/Horia Tecau a invins, sambata, cu scorul de 6-4, 6-4, 6-2, cuplul Serghei Bubka/Serghei Stahovski, in meciul de dublu al intalnirii cu Ucraina din turul doi al Grupei I a Zonei Euro din Cupa Davis, Romania preluand conducerea cu scorul general de 2-1. Barajul pentru promovarea in Grupa Mondiala va avea loc in luna septembrie. "Multumesc pentru sustinerea de astazi (ieri – n.r). Imi doresc sa jucam barajul in Romania, publicul sa fie alaturi de noi si sa ne duca in Grupa Mondiala", a declarat, la finalul meciului, Victor Hanescu. "Vreau sa multumesc echipei noastre. Sunt niste baieti extraordinari si sper sa fim impreuna multi ani. Sunt niste baieti muncitori, care dau totul pe teren. Ma bucur foarte mult pentru modul in care Victor Hanescu reprezinta tara”, a completat si capitanul nejucator, Andrei Pavel.

Page time :0.1360 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019790 (s)