Romania - Norvegia 31-23 - Am zdrobit marea favorita si nu ne oprim pana la trofeu! Prestatie absolut INCREDIBILA a "tricolorelor"

5 Decembrie 2018
517 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.6605 RON (+0.0077)
USD: 4.1120 RON (+0.0247)
Cristina Neagu

Romania s-a impus in fata Norvegiei, scor 31-23, si merge cu 4 puncte in faza grupelor principale.

Romania a fost perfecta in prima repriza. A rezistat ritmului naucitor cu care nordicele isi inspaimanta rivalele si a marcat la aproape fiecare atac in primele 10 minute.

Cristina Neagu a fost din nou la un nivel extraordinar, secondata de revelatia serii, Laura Chiper. Extrema dreapta a marcat 4 goluri din primele 4 tentative.

Crina Pintea a avut o noua seara de gratie, la fel ca Melinda Geiger si Eliza Buceschi. Daca in fata Germaniei s-a remarcat Denisa Dedu, astazi a fost randul Iuliei Dumanska, exasperanta pentru ofensiva adversa.

Norvegia si-a amintit ca este cea mai titrata echipa din istorie si a dat semne de revenire in debutul partii secunde. Tricolorele au avut nevoie doar de o descatusare. Dupa 7 minute fara gol marcat, Neagu a reusit o noua executie marca inregistrata.

Din acea clipa echilibrul s-a rupt definitiv. Dumanska a inchis poarta, iar imaginatia fetelor noastre nu a avut limite. Elevele lui Ambros Martin au punctat din toate zonele si s-au impus, scor 31-23 .

Romania merge in grupa principala cu 4 puncte, la fel ca Olanda. Germania si Ungaria merg cu doua, in timp ce Norvegia si Spania cu niciunul. Primele doua formatii din grupa se califica in semifinalele competitiei.