Romania nu are fata de Europene

4 Septembrie 2010
1084 Vizualizari | 1 Comentarii
• Romania a debutat cu o remiza, scor 1-1 cu Albania, in preliminariile Campionatului European de fotbal • In fata unui adversar foarte slab, tricolorii au dominat tot meciul, au avut si o bara, dar au fost egalati in minutul 87 • Suporterii nemteni au cerut demisia selectionerului Lucescu

O nationala bezmetica, niste jucatori slabi si un selectioner care pare ca nu intelege nimic din fotbal: asa a aratat nationala Romaniei in startul preliminariilor pentru Campionatul European. Si tot cum numai in Romania se poate, suporterii nemteni au si cerut deja demisia selectionerului Razvan Lucescu. In primul meci din preliminarii, Romania a facut 1-1 cu Albania, la finalul unui joc modest, in care, totusi, tricolorii au avut ghinion. Romanii au dominat aproape tot meciul, au avut o bara in chiar primul minut, prin Marica, au fost privati de un penalty in prima repriza si au marcat un gol in minutul 80, prin Bogdan Stancu. Muzaka a egalat sapte minute mai tarziu, la singura faza de poarta a Albaniei, si a anulat startul cu dreptul al Romaniei in preliminarii. In plus, oaspetii erau sa marcheze pe final si sa plece cu trei puncte. Startul de meci a fost unul fulminant pentru tricolori, Bogdan Marica fiind aproape de a deschide scorul chiar in secunda 30, dupa ce sutul sau din centrarea lui Rat a intalnit bara portii albaneze. Dupa acel moment, defensiva oaspetilor s-a mobilizat exemplar, ceea ce a facut ca jocul sa se inchida din ce in ce mai mult, iar constructia tricolorilor sa aiba de suferit. Radoi si Deac au incercat cateva suturi, dar portarul Bequaj a fost la post de fiecare data. In minutul 40, Romania trebuia sa beneficieze de un penalty, la un hent in careu al lui Vangjeli, insa austriacul Robert Schorgenhofer a lasat jocul sa continue.

Suporterii au cerut demisia selectionerului

Partea secunda a intalnirii a continuat cu acelasi joc inclestat in zona mediana, unde tricolorii au presat insistent, in cautarea culoarelor spre poarta. In minutul 53, Marica a inscris dupa o pasa de la Deac, dar golul a fost anulat corect pe motiv de off-side. O alta imensa ratare a Romaniei a purtat semnatura lui Cocis. Acesta a profitat in minutul 65, de o respingere slaba a unui adversar, insa a ratat sutul din pozitie excelenta si mingea a fost respinsa de pe linia portii de un fundas albanez. Cand toata lumea credea ca meciul se indreapta spre o remiza alba, cu 10 minute inainte de final salvarea nationalei Romaniei a venit de la Bogdan Stancu, intrat in teren in minutul 65 in locul lui Daniel Niculae. Deac a centrat din corner spre fostul coechipier Gabi Muresan, acesta a reluat cu capul, mingea a ajuns in careul mic la Stancu, al carui sut din intoarcere a trimis mingea sub transversala. Deschiderea de scor a deschis si jocul. Albanezii au lasat deoparte tragerile de timp, simularile si vaicarelile de care au abuzat pe toata perioada meciului si au incercat sa preseze poarta odihnitului Lobont. Iar surpriza a venit in minutul 87, cand Muzaka a profitat de dezorganizarea apararii Romaniei la o faza fixa si a reluat simplu cu capul din centrul careului la coltul lung. Doua minute mai tarziu, albanezii au mai avut un sut pe poarta. Lobont a scapat mingea in fata, un adversar a venit prin alunecare sa reia in poarta, numai ca portarul roman a retinut la limita. Meciul s-a incheiat in fluieraturile si protestele spectatorilor de la Piatra Neamt, care au solicitat chiar si demisia selectionerului Razvan Lucescu de pe banca nationalei.

Reactii la final

Dupa meci, Razvan Lucescu, antrenorul Romaniei, crede ca echipa nationala a fost tradata de ocaziile numeroase ratate în fata Albaniei. "Ce pot sa mai spun? Am controlat jocul, am avut multe ocazii, nu stiu. E posibil sa fi pacatuit atunci cand nu am insistat si am pierdut multe baloane. Am avut ocazii imense si nu ai cum sa nu marchezi. Am marcat tarziu, dar nu am reusit sa tinem de rezultat. A fost un meci într-o singura directie. Una s-a aparat, alta a muncit pentru victorie. Sunt astfel de meciuri, care se pot termina prost, daca nu marchezi din ocaziile pe care le ai. Dezamagirea e mult mai mare în randul nostru", a spus Razvan Lucescu, la TVR 1. In schimb, directorul general al FRF, crede ca este inadmisibil ca Romania sa nu poata tine de rezultat. "E inadmisibil sa luam un astfel de gol. Apararea a gresit teribil, nu ai voie sa faci asa ceva. Noi trebuia sa tinem de rezultat si sa reusim sa obtinem cele trei puncte. Totusi, azi am avut jucatori care anul trecut erau în echipa de tineret: Deac, Stancu, Torje. Avem nevoie de timp ca sa îi crestem”, a spus Ionut Lupescu.

Romania: Lobont, Contra (G. Muresan '56), Tamas, Radoi, Rat, Torje, Florescu, Cocis (Herea '77), Deac - Marica, D. Niculae (B. Stancu '64). Antrenor: Razvan Lucescu.
Albania: Beqaj - Dallku, Cana, Curri, Vangeli - Bulku, Lila - K. Duro (Muzaka '82), Skela (Lika '79), Agolli - Bogdani (Salihi '57), Antrenor: Josip Kuzhe.
Cartonase galbene: Rat, Herea / Vangeli.
Arbitri: Robert Schorgenhofer (central) - Alain Hoxha, Mario Strudl (asistenti) – toti din Austria.
La meci au asistat aproximativ 15.000 de spectatori, printre care si doi suporteri albanezi.