Romania poate avea o echipa in FINALA Cupei Challenge!

Publicat: 13 apr. 2015
1

HC Odorhei a învins formatia portugheza Benfica Lisabona cu scorul de 31-29 (16-15), pe teren propriu, în prima mansa a semifinalelor Cupei Challenge la handbal masculin. Prima parte a meciului a fost echilibrata, niciun dintre formatii nereusind sa se desprinda pe tabela de marcaj. Harghitenii au avut prima oara un avans de doua goluri în min., 22, 12-10, apoi diferenta a crescut la trei goluri, 14-11 (24), si chiar la patru, 16-12 (27). Însa, la pauza, echipa lui Vlad Caba avea doar un gol în plus, dupa trei reusite consecutive ale lusitanilor: 16-15. HC Odorhei si-a marit din nou avantajul în partea secunda, 25-21 (42), ecartul maxim fiind de sase goluri, 27-21 (45). Cu 11 minute înainte de final, harghitenii conduceau cu patru goluri, 28-24, dar în minutul 55 diferenta se redusese la doar doua goluri, 28-26. HC Odorhei a reusit sa se impuna cu 31-29, gazdele punctând în ultimul minut, pentru un avans fragil în perspectiva partidei retur, din 19 aprilie.

Pentru HC Odorhei au marcat Vladimir Rusia – 8 goluri, Chike Osita Onyejekwe – 7, Andrei Mihalcea – 4, Ionut Ramba – 4, Goran Kuzmanoski – 3, Lazo Majnov – 3, Adrian Sipos – 1, Huba Talas – 1.
Pentru Benfica au înscris Antonio Areia – 8 goluri, Javier Borragan Fernandez – 6, Carlos Carneiro – 3, Joao Pais – 3, Tiago Pereira – 3, Elledy Semedo – 3, Paulo Moreno – 2, Dario Oliveira Andrade – 1.