Romania s-a facut de ras in Letonia

10 Octombrie 2009
827 Vizualizari | 0 Comentarii
Gabriel Torje
O noua pagina neagra in istoria fotbalului romanesc. Selectionata de tineret a Romaniei a fost invinsa in Letonia, cu scorul de 5-1, una dintre cele mai groaznice infrangeri din istoria sportului din tara. Din postura de lider al grupei de calificare pentru Campionatul European de tineret din 2011, Romania a intalnit la Riga cel mai greu adversar de pana acum din preliminarii, nationala similara a Letoniei. Trupa lui Sandoi a avut un inceput excelent de meci, cu multe ocazii de gol, majoritatea apartinandu-i lui Gabriel Torje, care n-a reusit sa inscrie nici din interiorul, nici din afara careului, nici de pe stanga si nici de pe dreapta. Conform Onlinesport, dupa o jumatate de ora de dominare categorica a Romaniei, letonii au reusit sa echilibreze jocul si sa apara din ce in ce mai amenintator in jumatatea tricolorilor, insa fara sa reuseasca mare lucru la poarta lui Silviu Lung jr. Cu toate acestea, prima minge trimisa pe spatiul portii de letoni a adus si deschiderea de scor. O faza fixa de pe partea dreapta care nu anunta nimic periculos a fost tratata total eronat de portarul Universitatii Craiova, care a iesit neinspirat pe centrare si i-a permis lui Rudnevs sa trimita in poarta goala din careul mic. In minutul 39, Letonia a reusit al doilea gol, tot pe fondul unei greseli in defensiva. De aceasta a profitat Gauracs, care a inscris de langa Bicfalvi cu o foarfeca fenomenala pe spate, la care Lung nu a avut replica. Nota de dominare autoritara in joc a romanilor s-a mentinut si in mitanul secund, inceput cu alte doua ratari ale lui Torje. Tot contrar cursului jocului, Letonia a inscris pentru 3-0 in minutul 63. Dupa o dubla ocazie a romanilor, gazdele au scapat pe contraatac, mingea a fost prelungita pe spate pentru Gauracs, acesta l-a lobat elegant si prea usor pe Gaman si, ramas singur cu Lung, l-a invins din nou cu un sut sec pe jos. De parca cele trei goluri primite de romani n-ar fi fost suficiente, umilinta s-a amplificat dupa doar trei minute, cand acelasi Gauracs a reusit hattrick-ul, executand la perfectie o lovitura libera din apropierea careului, faza la care portarul Lung a ramas inert pe linia portii. Cireasa de pe tortul Letoniei si de pe coliva noastra a fost pusa de Rudnevs, care a reusit dubla cu cinci minute inainte de expirarea timpului regulamentar. Cand mai erau doar cateva secunde din joc, Torje a obtinut un penalty pentru echipa sa, fiind faultat in careul advers. Tot el a executat lovitura de pedeapsa, marcand singurul gol al tricolorilor mici in acest meci de trista amintire. Antrenorul Emil Sandoi a trimis in teren urmatorii jucatori: Lung - Barboianu, Ilie, Gaman, Cordos, Pirvulescu (Sburlea `46), A. Ionescu (Alexe `81), L. Ganea, Torje, Ionita (M. Costea `67), Bicfalvi.
Partidele Rusia - Insulele Feroe si Moldova - Andorra au loc astazi. In clasamentul grupei, Romania ocupa locul 1 cu 12 puncte (5 jocuri), cu 3 mai multe decat Rusia (4 jocuri) si Letonia (5 jocuri).

Page time :0.2178 (s) | 22 queries | Mysql time :0.099837 (s)