Romania s-a facut de ras in Muntenegru

27 Noiembrie 2008
658 Vizualizari | 0 Comentarii
Romania s a facut de ras in Muntenegru
Nationala masculina de handbal a Romaniei a suferit prima infrangere in preliminariile Campionatului European din anul 2010, elevii lui Aihan Omer fiind intrecuti de reprezentativa statului Muntenegru cu 35-33 (21-15). Cei mai buni marcatori ai echipei Romaniei au fost Marius Stavrositu, Laurentiu Toma si Adrian Petrea, fiecare trecandu-si in cont cate 5 goluri.

Au mai punctat Eremia Paraianu (4 goluri), Sandu Iacob (3), Rares Jurca (3), George Buricea (2), Mihai Timofte (2), Marian Cozma (2). Tricolorii au avut un inceput slab de partida la Niksic, permitandu-le adversarilor din Muntenegru sa se distanteze rapid la 4-1 (minutul 4) si 6-3 (`8). Stavrositu a fost cel mai bun jucator roman in debutul partidei, acesta reusind sa reduca din diferenta de pe tabela. Niciodata Romania nu a reusit sa se apropie in prima repriza la mai putin de doua goluri, apararea fiind punctul nevralgic. Cu o singura interventie in primele 30 de minute, portarul Stanescu nu a reusit sa tina pasul cu omologul sau din poarta Muntenegrului, Stojanovic reusind adevarate minuni in fata handbalistilor pregatiti de Aihan Omer. Dupa un sever 21-15 la pauza, Romania a inceput mult mai bine partea secunda, Marian Cozma, Rares Jurca si Laurentiu Toma oferind o alta fata jocului. Extrema dreapta Toma a restabilit egalitatea la 26 in minutul 46 si tot el a ratat la faza imediat urmatoare golul prin care Romania ar fi condus pentru prima data in acest meci. In absenta lui Alen Muratovic, gazdele au replicat prin Roganovic, jucator care nu a putut fi oprit de apararea Romaniei in finalul meciului. Tricolorii au rezistat pana la 30-30, dupa care muntenegrenii s-au desprins decisiv. Desi au incheiat meciul in superioritate numerica, baietii lui Aihan Omer nu au mai reusit sa recupereze diferenta de patru goluri, terminand la doua lungimi in spatele muntenegrenilor. Pentru Romania, aceasta este prima infrangere in Grupa 1 de calificare la Campionatul European din 2010, dupa victoriile cu Turcia si Polonia. In urmatorul meci, tricolorii vor intalni, pe teren propriu, multipla campioana mondiala Suedia, intr-un meci care va avea loc duminica la Resita, cu incepere de la ora 11.00.

Page time :0.1338 (s) | 22 queries | Mysql time :0.012690 (s)