Romania tremura in barajul cu Ucraina

8 Mai 2010
803 Vizualizari | 0 Comentarii
Adrian Ungur
• Dupa prima zi, in barajul pentru mentinerea in grupa de elita a Cupei Davis, Romania si Ucraina sunt la egalitate, scor 1-1 • Victor Hanescu l-a invins pe Illya Marchenko, in timp ce Adrian Ungur a fost invins de Serghei Stahovsky • Astazi este programat meciul de dublu

Romania tremura pentru mentinerea in grupa de elita a Cupei Davis la tenis. Dupa prima zi, in barajul pentru mentinerea in grupa de elita, Romania si Ucraina sunt la egalitate, scor 1-1. Punctul Romaniei a fost adus de Victor Hanescu, cel care a trecut de Illya Marchenko, scor 7-6 (1), 7-5, 6-4. Hanescu a inceput mai bine meciul si s-a desprins rapid pe tabela, scor 4-1, in urma unui break. Ucraineanul Marchenko a profitat de prima sansa de break avuta si a revenit in set, egaland ulterior scorul la patru, dupa trei greseli nefortate adunate in dreptul lui Hanescu. La scorul de 5-5, Marchenko a beneficiat de minge de break, dar Hanescu a iesit din impas cu o scurta foarte bine plasata langa fileu. In cele din urma, primul set s-a decis la tie-break, dupa ce Hanescu a ratat mai multe sanse de a se distanta la 5-1 in debutul actului inaugural. Tie-breakul a fost la discretia celui mai valoros jucator roman al momentului, Hanescu impunandu-se cu 7-1, dupa o ora si 13 minute de la primul serviciu. Setul al doilea a avut o desfasurare aproape similara cu primul, Hanescu conducand cu 4-2 dupa ce a reusit devreme un break. Marchenko a revenit inca o data, egaland situatia la patru, preluand mai apoi pentru prima data conducerea pe tabela, scor 5-4. Momentul hotarator s-a consumat in jocul zece, cand Hanescu a salvat o minge de set. De aceasta data, un nou break obtinut de Hanescu a fost decisiv pentru evitarea tie-breakului. 7-5 in favoarea jucatorului roman, dupa 54 de minute de la prima minge pusa in joc. Setul al treilea a stat sub semnul echilibrului pana in clasicul game sapte, cand Hanescu facut diferenta profitand ce cele trei duble greseli ale adversarului.

Ungur prea crud

In schimb, in al doilea meci al zilei, cel mai valoros jucator din echipa Ucrainei, Serghei Stahovsky, s-a impus, in fata lui Adrian Ungur, scor 6-2, 6-7 (3), 7-5, 7-5. Aflat la prima intalnire de simplu in Cupa Davis, Adrian Ungur a acuzat din plin presiunea debutului, cedand primul set dupa doar 26 minute, scor 6-2 in favoarea lui Stahovsky. Ucraineanul a rupt echilibrul in game-ul sase (scor 4-2), reusind un alt break in finalul setului. Actul secund a continuat in nota de dominare a celui mai bun jucator pe care Ucraina il are dupa Andrei Medvedev. Doua break-uri reusite de numarul 67 mondial si Ungur era pus cu spatele la zid: un set pierdut si 1-5 in actul al doilea. Jucatorul roman clasat pe locul 167 in clasamentul ATP a inceput o incredibila cursa de recuperare, avand capacitatea de a egala situatia pe tabela. Setul al treilea a inceput din nou cu break pentru Stahovsky, un jucator extrem de tenace la cei 24 ani ai sai. Impulsionat de castigarea setului secund, Adrian Ungur nu a mai fost dispus sa-i faca prea multe cadouri adversarului sau, revenind cu break la 3-3. Momentul decisiv al setului si poate chiar al meciului s-a consumat la scorul de 5-4 pentru Ungur care, dupa ce a castigat trei game-uri la rand, a ratat usor o sansa de set pe serviciul adversarului. Stahovsky a profitat imediat de momentul de slabiciune din jocul lui Ungur si a reusit un break alb, care s-a dovedit a fi sinonim cu adjudecarea setului al treilea. Actul al patrulea a inceput din nou cu Ungur la serviciu, jucatorul roman salvand nu mai putin de patru sanse de break. In cele din urma inevitabilul s-a produs si Stahovsky a rupt echilibrul in game-ul trei. Ungur a replicat taios, reusind un break alb in game-ul opt, prin care a restabilit egalitatea la patru. Ucraineanul s-a concentrat mai bine in finalul setului, izbutind break-ul decisiv in jocul unsprezece, dupa care a inchis meciul pe propriul serviciu. Romania si Ucraina au incheiat astfel prima zi la egalitate, meciul de dublu programat astazi devenind unul crucial in economia rezultatului final.

Page time :0.1366 (s) | 22 queries | Mysql time :0.021666 (s)