Romania trimite Franta in iad

5 Septembrie 2009
1699 Vizualizari | 3 Comentarii
• Franta - Romania 1-1 (0-0), in preliminariile Campionatului Mondial de fotbal din Africa de Sud • Thierry Henry a deschis scorul pentru francezi, iar Escude a egalat pentru Romania, printr-un autogol

Cu sanse doar teoretice de a mai ajunge la Campionatul Mondial, Romania a reusit sa incurce serios si planurile francezilor. Desi nu au facut un joc fantastic, tricolorii au reusit un egal la Paris, pe terenul Frantei, care nu ne ajuta prea mult, dar care ii trimite in iad pe francezi. Thierry Henry a deschis scorul pentru francezi, iar Escude a egalat pentru Romania, printr-un autogol. Acest 1-1 scoate Romania din ecuatia calificarii, iar selectionatei lui Domenech ii incurca serios socotelile in drumul spre Africa de Sud. Practic, Franta mai are doar sanse teoretice de a ajunge la Mondiale, fiind condamnata sa invinga in Serbia, in meciul de miercuri. Cu doar doua victorii si o remiza in campania de calificare pentru mondialul de anul viitor din Africa de Sud, Romania sub comanda lui Razvan Lucescu s-a deplasat pe Stade de France, pentru a intalni o forta de renume mondial. Francezii au avut un start fulminant de meci, singura piedica a "cocosilor galici" in calea golurilor fiind forma exceptionala a lui Dani Coman. Pazitorul buturilor tricolore a avut cateva interventii uluitoare in prima repriza, prima fiind chiar in minutul 6 la un sut al lui Thierry Henry. Dupa cateva incercari anemice de atac ale romanilor, minutul 17 a adus cea mai mare ocazie de gol a gazdelor, cand acelasi Henry a trimis cu capul in transversala, dupa o centrare din faza fixa de la Gourcuff. Acesta a fost unul dintre cei mai activi jucatori ai lui Domenech, insa a dat dovada de lipsa de inspiratie la finalizare, majoritatea suturilor incercat de Gourcuff fiind lipsite de pericol pentru poarta Romaniei. Tactica Romaniei putea sa dea roade cu trei minute inainte de pauza, cand Marica a patruns in viteza pe partea stanga a careului francezilor, a tras dupa el doi adversari dar si pe Lloris, si a pasat excelent pentru Surdu in marginea careului mic, insa atacantul Stelei a trimis la o palma de coltul lung cu mai mult de jumatate de poarta goala in fata. La doar trei minute de la reluare, acelasi fenomenal Gourcuff a centrat dintr-un corner de pe dreapta pana la Gallas, acesta a trimis cu capul in fata portii pentru Thierry Henry, care a reluat din prima in plasa portii lui Coman, ramas fara replica la acesasta faza. Elevii lui Lucescu nu au fost afectati de deschiderea de scor si nici de presiunea uralelor de bucurie ale celor peste 70.000 de spectatori din tribune, incercand sa revina in meci prin atacuri sustinute. Iar miracolul s-a produs in minutul 55, cand o centrare excelenta a lui Apostol de pe dreapta care il cauta pe Surdu, a fost trimisa in propria poarta de Escude, in incercarea francezului de a respinge. Francezii au atacat in valuri, dar desi atacurile s-au tinut lant in preajma careului lui Coman, Anelka, Benzema, Henry sau Ribery incercand de nenumarate ori sa-si readuca echipa in avantaj, poarta Romaniei a fost ocolita de suturi periculoase pe final de meci. In celalalt meci din grupa, Austria a invins Insulele Feroe cu scorul de 3-1. Miercuri, Romania va primi vizita formatiei Austriei, in timp ce Serbia joaca acasa cu Franta.