Romania, vicecampioana europeana la tenis de masa

16 Septembrie 2010
929 Vizualizari | 0 Comentarii
Succes incredibil pentru echipa feminina de tenis de masa a Romaniei. Nationala tricolora a cucerit medalia de argint la Campionatele Europene, care s-au desfasurat la Ostrava (Cehia). Elizabeta Samara, Daniela Dodean, Iulia Necula si Cristina Hirici au realizat cea mai buna performanta a tenisului de masa, din ultimii cinci ani. "Tricolorele" au pierdut cu 1-3 în fata campioanei europene din ultimii doi ani, Olanda, dupa o întalnire plina de dramatism, în care romancele au luptat pana la final. Dupa victoria categorica a olandezelor, în meciul din grupa A, 3-0, în ultimul act al competitiei, elevele lui Adrian Filimon au reusit sa le creeze mai multe probleme lui Jie Li, Jiao Li si Lindei Creemers. In primul meci, Daniela Dodean a pierdut la limita în fata lui Jie Li, cu 2-3. Romanca a pierdut primul set, 10-12, însa a revenit în urmatoarele doua, impunandu-se cu 11-6, respectiv 11-3, dupa mai multe atacuri castigatoare pe reverul adversarei. In setul patru, la scorul de 10-9, Daniela a ratat doua mingi de set si, pana la final, a pierdut meciul, cu 2-3. In cea de-a doua întalnire din finala, Elizabeta Samara nu a putut sa-i faca fata olandezei Jiao Li si a pierdut în minimum de seturi, 0-3. Doar în primele doua seturi, romanca s-a tinut aproape de adversara (10-12, 8-11), în timp ce în setul trei, Samara nu a reusit sa castige decat doua puncte, 2-11. Iulia Necula a întalnit-o pe Linda Creemers într-un meci care ar fi putut aduce victoria Olandei în aceasta finala. Eroina din partida cu Germania a castigat primul set, 11-8, dupa ce a condus cu 7-1. Chiar daca a pierdut actul secund, 6-11, Iulia Necula a revenit si si-a adjudecat urmatoarele doua seturi (11-5, 11-6), pastrand echipa Romaniei în lupta pentru titlu. Al patrulea meci le-a adus fata în fata pe Daniela Dodean si Jiao Li. In primele doua seturi, olandeza, cu un plus de experienta, a reusit sa se impuna cu 11-7, 11-6. Romanca nu a cedat si a preluat initiativa în urmatoarele doua runde, iar rezultatele nu au încetat sa apara, iar scorul a devenit 2-2 la seturi (11-6, 11-7). In setul decisiv, Daniela Dodeanu a încercat sa pastreze echilibrul, însa, la final, olandeza a avut castig de cauza, impunandu-se cu 11-8. Ultimul titlu european al Romaniei, la proba feminina pe echipe, a fost obtinut în anul 2005, cand formatia compusa din sportivele Mihaela Steff, Otilia Badescu, Tamara Boros si Adriana Zamfir, s-a impus în competitia desfasurata la Aarchus, în Danemarca. Alte doua titluri europene au fost cucerite de Romania în 2002, la Zagreb, si în 1992, la Stuttgart. Ultima medalie cucerita de echipa feminina a Romaniei la Campionatul European a fost cea de bronz, la competitia disputata în anul 2008, la Sankt Petersburg, dupa ce a fost învinsa tot de Olanda, în semifinale, cu scorul de 3-0.

Page time :0.1489 (s) | 22 queries | Mysql time :0.038936 (s)