Romanii au inceput anul in genunchi

4 Martie 2010
704 Vizualizari | 0 Comentarii
Romania a pierdut partida amicala cu Israelul disputata la Timisoara, fiind invinsa cu 2-0 prin golurile marcate de Yossi Benayoun in prima repriza si Barda, din penalty, in minutele de final ale meciului. Jocul tricolorilor echipati in rosu complet a fost slab, fara orizont si fara realizari notabile. Sub Razvan Lucescu jocul nationalei Romaniei este dezlanat, fara nici o idee tactica, fiecare tricolor parand ca joaca dupa ureche. Desi au jucat in fata a peste 16 mii de spectatori, jucatorii Romaniei s-au facut de ras intrecandu-se in gafe si in pase gresite la mijlocul terenului. Dupa cateva actiuni sustinute in careul advers si o presiune insistenta in jumatatea de teren israeliana, Romania a cedat usor initiativa si jocul s-a echilibrat, nu inainte ca Mihai Roman (11') sa bifeze o prima ocazie a romanilor. Ocazii au fost si la poarta lui Pantilimon, care nu doar ca a avut emotii din cauza nesigurantei defensivei si mai ales a lui Maftei, insa si el a dat emotii colegilor cand a degajat gresit mingea, un atacant israelian fiind aproape de interceptie. Dupa doua suturi de la mare distanta ale lui Daniel Niculae si Banel Nicolita, Romania a reusit sa introduca mingea in poarta israelienilor in minutul 33 prin Marica, insa acesta fusese semnalizat in offside in momentul pasei de la Daniel Niculae, astfel ca golul sau nu a fost valabil. Ultimul minut al primei reprize a fost plin de evenimente. Mai intai Daniel Niculae a trimis cu capul periculos, dar in bratele lui Aouate, portar care a parat dupa cateva secunde un sut tare al lui Florescu, debutant la echipa nationala. Insa in secundele de prelungiri ale reprizei, scorul s-a modificat in favoarea oaspetilor, dupa ce Benayoun a trecut cu mare lejeritate printre fundasii Romaniei si a inscris fara probleme cu un sut in dreapta din centrul careului. Degeaba a facut Razvan Lucescu mai multe inlocuiri la pauza, ca jocul romanilor a fost de parte de asteptari si calificarea Romaniei la turneul final al Euro 2012 pare mai degraba o gluma proasta decat realitate. Cu cateva minute inainte de final, israelienii au decis soarta jocului, dupa ce au marcat din lovitura de la 11 metri. Nesu l-a pierdut pe Barda in partea stanga a defensivei Romaniei, l-a urmarit pe israelian pana in careu, unde l-a faultat, acordand astfel penalty pentru oaspeti. Tot Barda a transformat lovitura de pedeapsa, care s-a repetat din decizia arbitrului, dar si a doua executie a fost finalizata cu succes. Romania a inceput astfel anul cu o infrangere, jocul tricolorilor nefiind deloc convingator, mai ales in compartimentul ofensiv unde nu s-au realizat prea multe lucruri, iar scaunul lui Razvan incepe sa se clatine deja. Pentru Romania au evoluat jucatorii: Pantilimon - Maftei, D. Goian (Tamas '46), Radoi, Nesu (Sepsi '86) - Roman (Deac '46), Codrea (Paduretu '72), Florescu (Ghioane '82), Nicolita (Andrei Cristea '76)- D. Niculae (Bucur '57), Marica (M. Niculae '57). In tot acest timp, adversara Romaniei din preliminariile pentru Campionatul European din 2012, Bosnia si Hertegovina, a castigat partida amicala cu reprezentativa Ghanei, scor 2-1. Bosnia a avut un start dificil de meci, primind gol in minutul 22, din partea interistului Muntari, insa Ibisevici a stabilit scorul final in minutul 40. Golul victoriei bosniacilor a fost reusit de Pjanici, la 20 de minute dupa pauza. La tineret, Romania si Israel au terminat la egalitate, 1-1, intr-un meci in care golul romanilor a fost marcat de Gangioveanu si in care jucatorul imprumutat de Steaua la Poli Iasi, Andrei Ionescu a jucat 77 de minute.