Romanii au inceput bine Mondialele de gimnastica

15 Octombrie 2009
708 Vizualizari | 0 Comentarii
Gimnastii Marian Dragulescu si Flavius Koczi s-au calificat in doua finale pe aparate, la Campionatele Mondiale individuale de la Londra. Marian Dragulescu, cel mai titrat gimnast din lotul Romaniei (sase titluri mondiale in palmares) a obtinut nota 16.500 la sarituri, cu care a ocupat locul 3, la egalitate cu sportivul rus Anton Golotsuskov, care s-a aflat pe locul secund. Proba a fost castigata de nord-coreeanul Ri Se Gwang (15.800). Dragulescu a mai concurat la sol, unde a obtinut nota 15.725, calificandu-se de asemenea in finala, de pe locul secund, si la bara fixa, unde a fost notat cu 14.750, dar nu a "prins" primele opt locuri, pentru finala (locul 14). Flavius Koczi a concurat la sarituri dupa miezul noptii (ora Romaniei), reusind o performanta excelenta, notata cu 16.275, cu care a ocupat cinci in calificarilor probei, dar a ratat finala la sol (14.425, locul 33). Koczi s-a calificat insa in finala la cal cu manere, de pe locul patru, fiind notat cu 15.625. Cu nota 15.075, Cosmin Popescu a ratat finala in aceeasi proba, dar va fi prima rezerva (locul 9), in timp ce Daniel Popescu a ocupat locul 20 (14.500). La inele, George Stanescu va lua startul in finala de pe locul sase al calificarilor, cu nota de 15.450. Cu o nota destul de mare, 16.075, Marius Berbecar s-a clasat doar pe locul 12 in calificarile de la sol, in timp ce la paralele, cea mai buna clasare a romanilor a fost obtinuta de Cosmin Popescu (locul 16, cu nota 14.900). In aceeasi proba, Marius Berbecar s-a clasat pe locul 20 (14.675). Astfel, delegatia masculina a Romaniei va avea reprezentanti in patru finale pe aparate: la sol (Marian Dragulescu), la sarituri (Marian Dragulescu si Flavius Koczi), la cal cu manere (Flavius Koczi) si inele (George Stanescu). Nici unul dintre sportivii romani nu a concurat in calificari la sase aparate, pentru finala la individual compus, in care se vor duela primii 24 de competitori. Pe primele trei pozitii ale calificarilor s-au aflat japonezul Kohei Uchimura (total de 90.925 puncte), urmat de rusul Maxim Devyatovskiy (89.350 puncte) si americanul Timothy McNeill (88.775 puncte). Finala la individual compus va avea loc joi, in timp ce finalele pe aparate la masculin sunt programate astfel: sol, cal cu manere si inele (maine) si sarituri, bara fixa si paralele (sambata). Ieri au fost programate calificarile la feminin, gimnastele din delegatia Romaniei concurand la urmatoarele aparate: Gabriela Dragoi - paralele, barna, Diana Chelaru - sol, sarituri, Ana Porgras - paralele, barna, sol, sarituri, Anamaria Tamirjan - sarituri, paralele, barna, sol.

Page time :0.1406 (s) | 22 queries | Mysql time :0.010980 (s)