Romanii au uitat gustul succesului

Publicat: 08 feb. 2011
1

@ Nationala Romaniei a ratat calificarea in finala Cyprus Cup, fiind invinsa de Ucraina la penalty-uri @ A fost 4-2 pentru ucrainieni, dupa ce la finalul celor 90 de minute regulamentare scorul a fost egal, 2-2 @ Zicu si Papp au fost cei care au ratat loviturile de departajare

Parasita de jucatori, nationala de fotbal a Romaniei a uitat gustul succesului. Tricolorii au ratat calificarea in finala Cyprus Cup, fiind invinsi de Ucraina, intr-o partida amicala disputata aseara. A fost 4-2 pentru ucrainieni, dupa ce la finalul celor 90 de minute regulamentare scorul a fost egal, 2-2.
Aflata in plin proces de pregatire a participarii la Euro 2012, unde este calificata direct drept gazda a turneului final, reprezentativa Ucrainei a inceput mai bine meciul de la Paralimni. Razvan Lucescu a trimis in teren o formula inedita, cu tinerii Papp si Gardos in centrul defensivei si cu Deac responsabil pentru faza de constructie. Aceasta a functionat, insa, anevoios, atacantii Bucur si Sburlea intalnindu-se rar cu mingea in fata portii adverse. Dominarea evidenta a jucatorilor ucrainieni s-a concretizat pe tabela in minutul 24, cand Rakitki a deschis scorul cu un sut din lovitura libera. Pantilimon a fost surprins pe picior gresit si mingea s-a oprit la coltul aparat de portarul timisorean. Ucraina si-a majorat avantajul in minutul 32 la capatul unei frumoase faze colective. Deac a pierdut un balon in propria jumatate, mingea a fost recuperata de Gusev, acesta a pasat in fata portii pentru Devic, care, la randul sau, l-a servit ideal pe Milevski. Tricolorii au reactionat dupa doar doua minute si Alexa a dat semnalul revenirii in meci. A fost un corner de pe dreapta, Muresan a deviat cu sansa pentru mijlocasul Timisoarei si Alexa a trimis din sase metri in poarta lui Piatov. Acelasi Alexa si-a trecut in cont dubla in minutul 44, cand a marcat dupa o faza similara cu cea de la prima reusita. Din nou corner de pe partea dreapta, Papp a deviat cu capul si Alexa a trimis la coltul lung.
Dupa pauza nu s-a mai jucat mai nimic, cele doua echipe fiind atente mai degraba sa nu mai primeasca gol. Romanii au jucat mai bine 30 minute, dar fara sa-si creeze ocazii importante de a inscrie, in timp ce ucrainienii au fost mai activi in finalul jocului. Pana la urma, la terminarea timpului regulamentar scorul a fost egal, 2-2. In cele din urma, s-a ajuns la executarea loviturilor de departajare, unde pentru Romania au ratat Zicu si Papp. Ucraina s-a distantat la 3-0 dupa reusitele lui Yarmolenko, Timoschuk si Kravets, pentru ca Pantilimon sa reaprinda sperantele tricolorilor prin interventia din fata lui Gusev. Liviu Ganea si Rat au redus din diferenta, dar ultimul cuvant i-a apartinut lui Rotan, acesta calificand Ucraina in finala Cyprus Cup, cu scorul de 6-4 (2-2 si 4-2 la finalul loviturilor de departajare). Asadar, Ucraina va intalni Suedia in finala turneului din Cipru, in timp ce Romania va juca impotriva reprezentativei tarii gazda. Ambele meciuri vor avea loc, astazi, de la ora 20.30. „Esti suparat si amarat cand ratezi! Dar maine (astazi – n.r.) va fi un alt meci, Zicu va fi titular miercuri, deoarece s-a descurcat bine. Il vad total schimbat fata de cum era in ultima vreme. Atmosfera de la meciul cu Ucraina a fost foarte frumoasa, pacat ca nu le-am adus fanilor o bucurie la penalty-uri. Dar cred ca si ei pot pleca optimisti”, a spus, la finalul meciului, selectionerul Razvan Lucescu.

România: Pantilimon – Maftei, Papp, Gardos, Rat – M. Roman (Silviu Ilie ’58), G. Muresan (Apostol ’79), Alexa, Deac – Bucur (Zicu ’57), Sburlea (Ganea ’68). Antrenor: Razvan Lucescu.
Ucraina: Piatov (Sovkovski ’90+3) – Gusev, Cigrinski, Rakitski, Fedoriv – Konoplianka (Iarmolenko ’69), Timosciuk, Aliev (Kravets ’68), Stepanenko (Rotan ’62) – Devici (Moroziuk ’46), Milevski. Antrenor: Iuri Kalitvintsev.