Romanii lupta pentru locul 7 la Europene

10 Septembrie 2010
638 Vizualizari | 0 Comentarii
Romania a învins Turcia în meciul din play-off-ul pentru clasarea pe pozitiile 7-10 de la Campionatele Europene de polo, care se desfasoara la Zagreb (Croatia). Dupa ce s-au impus în primul meci din grupa A, scor 12-6, tricolorii au obtinut o victorie mai categorica, 15-8, în prima partida din play-off-ul pentru clasarea pe locurile 7-10. Chiar daca au avut un început de partida mai slab, dupa prima repriza, elevii lui Istvan Kovacs s-au dezlantuit si au marit, pe parcurs, diferenta de scor, obtinand un succes important. Pentru Romania au marcat: Ramiro Georgescu (5 goluri, procentaj de 100%), Andrei Iosep, Andrei Busila si Alexandru Matei Guiman (2 goluri), Radu Cosmin, Tiberiu Negrean, Andrei Cretu si Alexandru Ghiban (1 gol). Astazi, Romania va juca din nou împotriva Spaniei, în meciul decisiv pentru locurile 7-8. La actuala editie de la Campionatele Europene, în cel de-al doilea meci din grupa, tricolorii s-au impus în fata ibericilor cu 11-10. Spania a învins Grecia în play-off, 12-11, dupa ce, la finalul timpului regulamentar, scorul a fost 10-10. Romania s-a clasat pe locul IV în grupa A de la Campionatele Europene, dupa ce a obtinut doua victorii cu Turcia si Spania, a pierdut în fata Italiei si Croatiei si a remizat cu Muntenegru. "Defensiva foarte buna a fost cheia acestui succes. Totusi, trebuie sa admit ca, în ultima repriza, cand conduceam cu opt goluri, ne-am relaxat", a declarat Cosmin Radu, unul dintre cei mai buni jucatori ai nationalei Romaniei.

Page time :0.1536 (s) | 22 queries | Mysql time :0.029235 (s)