Romanii mai au doar doua sanse la medalii

23 August 2008
766 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa feminina de handbal si canoistii Florin Mironcic, Iosif Chirila si Andrei Cuculici vor incheia, astazi, evolutiile sportivilor romani la aceasta editie a Jocurilor Olimpice, delegatia tricolora obtinand pana in acest moment patru medalii de aur, una de argint si trei de bronz. Daca handbalistele lui Gheorghe Tadici au jucat in noaptea de ieri spre astazi (ora 3.00), impotriva Suediei, doar pentru ocuparea locului 7, Romania mai spera la medalii doar in probele de kaiac-canoe.

Astfel, astazi, de la ora 10.45, Florin Mironcic va concura in finala probei de 500 metru la canoe simplu, in timp ce la ora 12.05, Iosif Chirila si Andrei Cuculici (canoe dublu 500 m) vor incerca sa aduca o ultima medalie delegatiei tricolore. Si ziua de ieri a fost una fara medalii pentru sportivii romani. Toate sansele erau legate tot de kaiacisti, dar Florin Mironcic si echipajul Ciprian Popa si Niculae Flocea nu au reusit sa urce pe podium. Mai intai, Florin Mironcic s-a clasat pe locul al saselea in finala probei de canoe simplu pe distanta de 1000 metri, cursa castigata de ungurul Attila Vajda. Mironcic a fost cronometrat cu timpul de 3 minute, 57 de secunde, 876 de sutimi. Campionul olimpic Attila Vajda a incheiat finala in 3.50.467, fiind urmat de spaniolul David Cal (3.52.751) si de canadianul Thomas Hall (3.53.653). Tot ieri, echipajul de canoe dublu Constantin Ciprian Popa / Niculae Flocea s-a clasat pe locul al patrulea in finala probei pe distanta de 1000 metri din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing, ratand pentru numai 84 de sutimi de secunda obtinerea medaliei de bronz. Romanii au fost cronometrati cu timpul de 3 minute, 40 de secunde, 342 de sutimi, fiind devansati cu doar 84 de sutimi de echipajul din Ungaria (3.40.258). Medalia de aur a fost castigata de Belarus (3.36.365), iar cea de argint de Germania (3.36.588). In fine, ultimul sportiv care a intrat ieri in concurs a fost Constantin Popovici, care a ratat calificarea in semifinale la platforma de 10 metri, din cadrul concursului de sarituri in apa de la Beijing, informeaza site-ul oficial al competitiei. Popovici, care a acumulat 392,30 puncte, a terminat calificarile pe locul 23. Primii 18 sportivi au acces in semifinale, ultimul calificat fiind columbianul Juan Guillermo Uran, cu 418 puncte.

Page time :0.1982 (s) | 22 queries | Mysql time :0.065755 (s)