Rooney a ingenuncheat Milanul

17 Februarie 2010
880 Vizualizari | 0 Comentarii
Rooney
Cinci goluri, faze spectaculoase, ratari incredibile si 90 de minute de fotbal total: acestea au fost coordonatele primului meci din Liga Campionilor in anul 2010. Manchester United a tremurat serios pe terenul lui Milan, dar a castigat in stil de echipa mare, cu scorul de 3-2, la capatul unui meci nebun. Italienii au controlat prima parte, insa s-au vazut egalati pana la pauza. La doar trei minute de la fluierul de start, Beckham a executat o lovitura libera de pe partea dreapta, mingea a ajuns la Ronaldinho, iar brazilianul a inscris cu un sut deviat. Italienii au mai ratat si alte ocazii, dar, contrar cursului jocului, Manchester United a reusit sa egaleze pana la pauza, in minutul 37, cand Paul Scholes si-a dat cu stangul in dreptul la o centrare de pe partea dreapta, insa a reusit sa directioneze mingea langa bara. In partea a doua, englezii au facut legea pe fondul unei caderi fizice din partea Milanului si au reusit sa se distanteze la 3-1, dupa doua reusite ale lui Rooney (ambele cu capul). Seara a fost inchisa de un gol fabulos al lui Seedorf, printr-un calcai de exceptie, dupa o pasa a lui Ronaldinho, unul dintre cei mai buni oameni in jocul de aseara. Astfel, Manchester a invins cu 3-2 pe San Siro si si-a asigurat un retur ceva mai linistit in Albion. Un rezultat surprinzator s-a consemnat si in celalalt meci de aseara, din Champions League. Olympique Lyon a invins cu 1-0 pe Real Madrid, echipa care s-a facut de ras in Franta. Singurul gol al meciului a fost marcat de gazde in minutul 47, cand Makoun a prins un sut de zile mari. Higuain si Benzema au ratat cele mai importante ocazii pentru Real Madrid, insa ibericii au plecat invinsi din Franta si trebuie sa traga tare pe Santiago Bernabeu pentru calificarea in sferturi. Aseara s-a disputat si o partida din 16-imile Europa League. Everton a invins cu scorul de 2-1 (Pienaar ’35, Dystin ’49 / Veloso ’87 pen.) pe Sporting Lisabona, intr-un meci dominat categoric de englezi. De altfel, Everton putea face un pas decisiv pentru calificarea in optimile Ligii Europa, insa o gafa individuala comisa in finalul meciului cu Sporting Lisabona a amanat verdictul pentru retur. Astazi sunt programate alte doua meciuri tari din mansa tur a optimilor de finala ale Ligii Campionilor (saptamana viitoare sunt programate celelalte patru jocuri din aceasta faza). Astfel, fara Adrian Mutu, Fiorentina va intalni in deplasare pe Bayern Munchen (ora 21.45, TVR 1), in timp ce in Portugalia, FC Porto va primi vizita pustilor minune ai lui Arsenal.