Rugbistii au cedat greu in capitala

2 Aprilie 2007
772 Vizualizari | 0 Comentarii
• Poli Agro Iasi a pierdut derbiul cu Olimpia Bucuresti, scor 10-15, dar iesenii au inscris un eseu prin Lazar in ultimele minute de joc si au luat punctul bonus • Dupa acest esec, Poli Agro a coborat pe locul secund in clasamentul play-out-ului

Derby de zile mari pe stadionul Olimpia din Bucuresti. Echipa gazda si Poli Agro Iasi au oferit o partida spectaculoasa, incheiata pana la urma cu succesul bucurestenilor, scor 15-10, dupa ce la pauza scorul a fost egal 3-3. In cel mai important joc al inceputului de an, rugbistii pregatiti de Constantin Verives au avut o prestatie foarte buna si au reusit chiar sa castige punctul bonus pentru eseul inscris in ultimele secunde ale partidei, de Lazar. Dupa acest esec, Poli Agro a coborat pe locul secund in clasamentul play-out-ului, la 2 puncte in spatele rivalei din Bucuresti, dar iesenii raman principalii favoriti la cucerirea locului 7, mai ales ca meciul decisiv dintre cele doua echipe se va disputa pe stadionul Sandu Ville Gorun, din Agronomie.

Prima repriza a meciului din capitala a fost foarte echilibrata, oaspetii deschizand scorul printr-o lovitura de pedeapsa transformata de Zaharia. Acelasi Zaharia a avut sansa de a face 6-0, cateva minute mai tarziu, dar a ratat inexplicabil o lovitura de pedeapsa dintr-o pozitie centrala, la 22 metri. In loc de 6-0, gazdele au egalat la 3, iar in actul secund au dus scorul 15-3, iar Poli a marcat in prelungiri un eseu prin Lazar, transformat de Zaharia, astfel ca tabela de marcaj arata la final scorul de 15-10. La sfarsitul jocului, antrenorul Constantin Verives s-a declarat multumit de prestatia echipei sale, in pofida infrangerii suferite pe terenul Olimpiei. "A fost un meci foarte frumos, in care cele doua echipe si-au vazut de treaba si au oferit un spectacol de calitate. Din pacate, noi am pierdut din cauza neatentiilor din repriza a doua, dar chiar si asa baietii au dat totul pe teren, au facut un meci foarte bun si daca vom evolua asa si in continuare, nu vom avea emotii sa ocupam primul loc din play-out", a spus antrenorul Constantin Verives. Tehnicianul iesean a inceput meciul de la Bucuresti, cu urmatorul cincisprezece: Lazar, Varvaroi, Negoita, Bisoc, Alexa, Stefan Drusca, Emanuel Drusca, Pislaru, Costache, Zaharia, Cernescu, Manole, Hodoroaba, Vacaru si Graur. Pe parcursul meciului au mai intrat in teren: Lupu, Cucuteanu, Onica, Finariu, Varzari, Calitescu. In afara partidei de la Bucuresti, in play-out-ul Diviziei Nationale de rugby au mai fost consemnate rezultatele: Rulmentul Barlad - Stiinta Petrosani 60-9 si CSM Timisoara - CSM Bucovina Suceava 14-12. In etapa viitoare, programata vineri, 6 aprilie, Poli Agro Iasi va primi vizita ultimei clasate in ierarhia interna, CS Stiinta Petrosani.

Page time :0.1392 (s) | 22 queries | Mysql time :0.028387 (s)