Rugbistii de la Poli au castigat derbiul Moldovei

29 Octombrie 2007
785 Vizualizari | 0 Comentarii
• Poli Agro Iasi a invins cu scorul de 17-10 (10-0) formatia Universitatea Bucovina Suceava si a reintrat in lupta pentru un loc in play-off-ul Diviziei Nationale • Etapa viitoare, rugbistii ieseni vor primi vizita echipei CSU Brasov

Meci de totul sau nimic pe arena Sandu Ville Gorun din dealul Agronomiei. Cu un moral bun dupa victoria dramatica obtinuta in fata formatiei din Timisoara, rugbistii ieseni aveau nevoie disperata de un succes in razboiul Moldovei cu echipa din Suceava, pentru a mai spera la o calificare miraculoasa in play-off-ul Diviziei Nationale. Lipsita de aportul jucatorilor Lazar si Morosanu, convocati la loturile nationale ale Romaniei, iesenii s-au impus cu greutate in fata sucevenilor cu scorul de 17-10 (10-0), punctele disputei fiind reusite de Zaharia (lovitura de pedeapsa, in minutul 5 si 2 transformari, in minutele 38, 70), Paslaru (eseu - minutul 38) si Vacaru (eseu, in minutul 70), respectiv Conache (eseu, in minutul 56), Ignea (transformare si lovitura de pedeapsa, in minutul 61).

Interesant este ca la suceveni a lipsit antrenorul principal Constantin Vlad, care antreneaza si el unul dintre loturile nationale ale Romaniei (U 19), pe banca tehnica a oaspetilor fiind prezent doar secundul Dumitru Livadaru. Antrenorul Constantin Verives a inceput jocul impotriva sucevenilor cu urmatorul cincisprezece: Coseru, Onica, Croitoru - Alexa, Bisoc - Stefan Drusca, Fanariu, Paslaru - Hodoroaba, Zaharia - Slabutu, Cernescu, Manole, Vacaru - Graur. Pe parcursul meciului au mai jucat: Varvaroi, Cucuteanu, Varzari, Emanuel Drusca, Grigoras. Chiar daca au pierdut partida de la Iasi, sucevenii au luat punctul bonus defensiv. La sfarsitul jocului, antrenorul Constantin Verives era multumit ca echipa ieseana a reusit un succes si ca a ramas in cartile pentru o calificare in play-off. "Aveam nevoie de victorie si am obtinut-o in urma unui meci frumos. Noi continuam sa speram intr-o calificare in play-off pana in ultima clipa. S-au simtit si absentele lui Lazar si Morosanu la noi, poate cu ei am fi jucat mai bine", a declarat antrenorul Constantin Verives. In urma unui contact violent, un jucator al sucevenilor a ajuns la Unitatea de Primire Urgente din cadrul Spitalului Sfantul Ioan. Jucatorul prezenta un traumatism cranio-cerebral cu plaga contuza frontala si contuzie toraco-abdominala. A beneficiat de profilaxie antitetanica, antalgice si a fost rezolvat in sala de operatii UPU de catre chirurgii de urgenta. Dupa excluderea oricaror leziuni, pacientul va pleca spre Suceava. Medicul care l-a operat este si medicul echipei de rugby, dr. Vladimir Poroch-angajat al Spitalului Clinic de Urgente Sfantul Ioan. Interesant este ca acesta a mostenit partea medicala a echipei de rugby chiar de la dr. Tudor Ciuhodaru, coordonatorul UPU. In afara meciului din Agronomie, in Seria a II-a a Diviziei Nationale de Rugby au mai fost consemnate rezultatele: Farul Constanta - RCM Timisoara 59-3 si Steaua Bucuresti - CFR CSU Brasov 80-3. In clasamentul Seriei a II, Poli Iasi si Bucovina Suceava sunt in acest moment la egalitate de puncte, cate 10, insa iesenii au un punctaveraj superior care ii pune pe locul 4 si lasa Suceava pe 5. Etapa viitoare, programata pe data de 3 noiembrie, Poli Agro Iasi va primi vizita formatiei CSU Brasov.

Page time :0.1489 (s) | 22 queries | Mysql time :0.025445 (s)