Rugbistii ieseni au ratat bonusul cu Barladul

13 Mai 2010
767 Vizualizari | 0 Comentarii
Constantin Verives
Echipa de rugby Poli Agro Iasi a reusit sa invinga pe RC Barlad cu scorul de 30-12, dar au ratat punctul bonus, pentru ca nu au marcat decat 3 eseuri (punctul bonus ofensiv de acorda pentru formatiile care marcheaza cel putin patru eseuri intr-o partida). Jucatorii lui Constantin Verives au pierdut un punct care se poate dovedi decisiv in tentativa iesenilor de a se califica in grupa de elita a rugbiului romanesc, la finalul sezonului regulat. Oaspetii de pe stadionul Sandu Ville Gorun au avut o prima repriza mai buna in Agronomie si, la pauza, conduceau cu scorul de 12-9, parand ca sunt in stare sa produca surpriza. Dupa pauza insa, pe teren a existat o singura echipa, iar Poli a intors soarta partidei, castigand la final cu 30-12, insuficient insa pentru a-si trece in cont si punctul bonus ofensiv. Pentru formatia lui Constantin Verives au reusit cate un eseu Bas, Pislaru si Rotaru, in timp ce Ignea a reusit doua transformari, 3 lovituri de pedeapsa si un dropgol. La finalul partidei din Agronomie, antrenorul Politehnicii era nemultumit ca nu a reusit sa castige cu bonus. "Parca suntem blestemati, am avut meciul in mana, am dominat clar repriza a doua, dar nu am reusit sa mai inscriem un eseu ca sa luam punctul bonus ofensiv. Nu am stiut sa gestionam asa cum trebuie anumite momente ale jocului si imi pare rau ca am ratat o victorie cu bonus. Oricum, a fost un joc al loviturilor de pedeapsa si am obtinut o victorie meritata, care ne mentine cu sanse reale in a ocupa locul 3 in seria noastra, care ne-ar aduce calificarea in grupa de elita", a declarat Constantin Verives. Tehnicianul iesean a inceput meciul de ieri cu urmatorul cincisprezece: Formagiu, Manolache, Croitoru, Bas, Bisog, Finariu, Drusca Stefan, Pislaru, Dimitriu, Ignea, Cernescu, Rotaru, Vacaru, Graur si Mocanu. Au mai jucat: Bunea, Strat, Emanuel Drusca, Zaharia, Sturzu, Simion. In aceeasi runda a Diviziei Nationale de rugby, in Grupa B, s-au mai inregistrat rezultatele: RCM Timisoara - Steaua Bucuresti 8-40 si Farul Constanta - Stiinta Petrosani 51-18. Etapa viitoare, sambata, Poli va juca in deplasare cu Stiinta Petrosani.

Page time :0.1289 (s) | 22 queries | Mysql time :0.016029 (s)