Rugbistii tricolori nu mai sperie pe nimeni

23 Martie 2009
545 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala de rugby a Romaniei a pierdut, sambata, al treilea meci consecutiv in Cupa Europeana a Natiunilor, scor 21-22, in fata Portugaliei, indepartandu-se tot mai mult de calificarea la Cupa Mondiala din 2011. Cu blazonul serios sifonat dupa cele doua infrangeri, cu Rusia si Georgia, si cu o noua conducere tehnica dupa demiterea neo-zeelandezului Ellis Meachen, stejarii au inceput in forta meciul cu Portugalia, unul capital pentru calificarea la Cupa Mondiala din 2011. O faza luata pe cont propriu de Stefan Ciuntu si continuata pe dreapta de Catalin Fercu a dus la deschiderea scorului printr-un eseu in minutul 4, incercarea fiind transformata cu siguranta de Petre Mitu. Avantul tricolorilor s-a stins usor pe masura trecerii timpului, elevii lui Marin Mot intrand in jocul de uzura al portughezilor, care au reusit sa-si revina treptat. Pedro Cabral a transformat doua lovituri de pedeapsa in minutele 12 si 28, Portugalia revenind pe tabela la doar un singur punct. Petre Mitu s-a revansat dupa doua ratari consecutive si a mai pus trei puncte pe tabela in dreptul Romaniei in minutul 28, pentru ca scorul pauzei sa fie stabilit de Alexandru Manta. Puternicul jucator roman a patruns de unul singur printre cinci portughezi si a reusit sa culce balonul in terenul de tinta advers in ultimele secunde ale primei parti. Partea secunda a inceput cu trei lovituri de pedeapsa intr-un interval de zece minute, Petre Mitu aducand alte sase puncte pentru Romania, in timp ce Pedro Cabral a redus din diferenta pentru echipa lusitana. Ratarile aceluiasi Mitu si jocul de neutralizare practicat de stejari au facut ca portughezii sa se apropie incet dar sigur pe tabela de marcaj. Cu un Pedro Cabral aflat intr-o zi mare, echipa Portugaliei s-a apropiat la doar sase puncte de Romania in ultimele minute, pentru a reusi eseul victoriei in prelungiri. Scorul final, 22-21 in favoarea Portugaliei, a consfintit a treia infrangere consecutiva a echipei Romaniei, stejarii ramanand pe un dezamagitor loc patru in Cupa Europeana a Natiunilor.

Page time :0.2831 (s) | 22 queries | Mysql time :0.037508 (s)