Rugby - Divizia Nationala: Prima victorie in "play-off"

11 Martie 2002
1258 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Agro Romtelecom Iasi - Callatis Mangalia 29-24 (24-10)

Prima divizie de rugby si-a reluat sambata intrecerile din play-off si play-out, pe stadionul "Nena-Constructorul" de pe malurile Bahluiului fiind programat meciul dintre Poli Agro Romtelecom Iasi si Callatis Mangalia, o partida din ultima parte a clasamentului a grupei pentru locurile 1-8. Cu multi jucatori indisponibili (Mocanu, Negoita, Cibotariu, Cuzic etc), iesenii au demonstrat totusi ca merita sa evolueze in prima grupa valorica a Diviziei Nationale, ei avand cateva sarje reusite spre butul advers. De partea cealalta, dobrogenii au reusit sa tina piept adversarilor moldoveni mai ales in partea a doua a jocului, ei reusind chiar sa egaleze scorul la 24-24, dar nu au mai rezistat in ultimele minute ale disputei, iesenii castigand finalmente printr-un eseu reusit de aripa Ursu. In prima repriza, gazdele au dominat copios partida, mergand la vestiare cu un avantaj concludent (24-10), prin punctele reusite de Spiridon (2 eseuri - min. 7 si 35), Erhan (1 eseu - min. 39, 1 lp - min. 17, 3 transformari - min. 7, 35, 39), respectiv Tataru (1 eseu - min. 15), Dragos (1 transformare - min. 15) si Chirilov (1 lp - min. 40). Partea a doua a disputei a apartinut oaspetilor, care au reusit 14 puncte consecutive prin Frasina (1 eseu - min. 46), Rusen (1 eseu - min. 71) si Chirilov (2 transformari - min. 46, 71). Cu patru minute inainte de finalul disputei, in min. 76, dupa o actiune splendida pe linia de treisferturi a gazdelor, aripa Ursu inscrie eseul salvator (29-24), dar Costache rateaza transformarea. Iesenii obtin astfel prima victorie in play-off, dupa un joc satisfacator. Sub conducerea arbitrului Nicolae Sisiu (Bucuresti) si a judecatorilor de margine Ionel Tinu si Costel Sarghie (ambii din Barlad), au evoluat urmatoarele efective:
- Poli Agro Romtelecom Iasi: Colta, Ungureanu, Tibichi - Munteanu, Popa (Afrasinei) - Cojocaru, Varzari, Bas - Costache, Zaharia - Ursu, Manole, Spiridon, Balcan - Erhan. Antrenori: Iulian Iftenie si Bogdan Budisteanu.
- Callatis Mangalia: Grumes, Frasina, Salageanu - Sofron, Fratila - Ivan, Candidatu (Ciobanu), Tuta - Tataru, Chirilov - Goran, Rusen, Efim, Darie - Dragos. Antrenor: Vasile Bercu.
Meciul de la Iasi a fost urmarit de 500 spectatori, iar vantul puternic si in rafale a deranjat pe toata lumea si in primul rand pe "artistii" gazonului. Iata si celelalte rezultate ale meciurilor de sambata, din cadrul rundei cu nr. 5:
- Grupa locurilor 1-8:
CSCA Steaua Bucuresti - Universitatea Ursus Cluj 31-5, Dinamo DRUPO Bucuresti - "U" REMIN Baia Mare 45-9, Rulmentul Barlad - CS Farul Constanta 16-3.
- Grupa locurilor 9-16:
CSM Eldoforest Suceava - Stiinta Petrosani 23-15, Precizia Sacele - Minerul Lupeni 19-12, Sportul Studentesc Bucuresti - RC Grivita Bucuresti 18-19. A stat echipa CSM Kirschbaum Sibiu.
In etapa viitoare, pe 13 aprilie, iesenii vor evolua in capitala, impotriva campionilor de la Dinamo. Dar pana atunci, miercuri, pe 13 martie, de la ora 10.00, in optimile de finala ale "Cupei Romaniei", tot in deplasare, Poli Agro Romtelecom va intalni pe Callatis Mangalia, intr-o partida revansa fata de cea din campionat. Celelalte meciuri din "Cupa Romaniei" sunt Grivita Bucuresti - "U" Remin Baia Mare, Precizia Sacele - "U" Ursus Cluj, Stiinta Petrosani - Rulmentul Barlad, Kontor Arad - CSM Kirschbaum Sibiu, Universitatea Timisoara - Farul Constanta, Minerul Lupeni - Dinamo Bucuresti si Rapid Galati - Steaua Bucuresti. Urmatoarea etapa din "Cupa Romaniei", cea a sferturilor de finala, este programata pe 27 martie, dar tragerea la sorti se va face dupa faza optimilor de finala.