Rugbystii au fost invingatori in mocirla din Trivale

25 Aprilie 2005
1125 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Agro Iasi a invins cu scorul de 43-0 (19-0), pe Arpechim Pitesti, intr-un joc din cadrul Diviziei A de rugby •Partida s-a disputat pe un teren mocirlos, care i-a impiedicat pe ieseni sa castige mai detasat •Chiar si asa, Mocanu si compania au reusit nu mai putin de sapte eseuri si patru transformari •Acesta a fost ultimul joc din partea a treia a campionatului

Rugbystii ieseni se indreapta cu pasi repezi spre Divizia Nationala. Ultima victima facuta de jucatorii lui Constantin Verives sunt amatorii de la Arpechim Pitesti, pe care formatia din Agronomie i-a invins cu scorul de 43-0, dupa ce la pauza avea un avantaj de 19 puncte. Sansa echipei pitestene, care nu a reusit sa agoniseasca vreun punct in aceasta editie de campionat, a fost terenul mocirlos pe care s-a disputat meciul. Din cauza ploii care a cazut din abundenta cu o zi inainte de disputarea partidei, gazonul stadionului din Trivale a fost plin cu balti si mocirlos, jucatorii ieseni intampinand dificultati majore in controlul balonului. Chiar si asa insa, Poli nu a avut probleme la Pitesti, singura repriza mai echilibrata fiind prima, cand iesenii au intrat la cabine cu un avantaj de doar 19 puncte, scor 0-19. In actul secund insa, obisnuindu-se si cu starea proasta a gazonului, rugbystii lui Verives si-au dat drumul la joc si au obtinut o victorie mai categorica decat o arata scorul. De altfel, gruparea din Agronomie a reusit sa inscrie nu mai putin de sapte eseuri pe parcursul celor optzeci de minute de joc, prin Manole, Erhan, Mocanu, Costache si Graur, toti cu cate o incercare reusita, dar si prin Bas, care si-a trecut in cont doua eseuri in partida de la Pitesti. In plus, Mocanu a reusit si patru transformari, ducand scorul la un neverosimil 43-0. La sfarsitul jocului, antrenorul Constantin Verives era multumit de prestatia jucatorilor sai, in conditiile in care partida s-a disputat intr-o adevarata mocirla. "Mi-era si mie greata sa stau pe banca tehnica, ca sa nu mai spun de jucatori, care au trebuit sa joace pe un teren plin de balti si de noroaie. In fond, pe noi ne-a interesat victoria, dar baietii au incercat sa joace la mana, cat mai repede si au reusit in unele momente asta, mai ales in repriza a doua, cand s-au obisnuit cu starea precara a gazonului", a spus Verives. Acesta a fost ultimul meci din partea a treia a campionatului, iesenii mai avand de disputat patru jocuri pana la barajul de promovare in Divizia Nationala. Urmatorul examen pentru studentii lui Verives este programat joi, 28 aprilie, de la ora 10.00, pe Stadionul din Agronomie, impotriva formatiei CFR Timisoara.

Page time :0.1608 (s) | 22 queries | Mysql time :0.037018 (s)