Rugbystii ieseni au facut o noua victima

18 Aprilie 2005
663 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Agro Iasi a invins cu scorul de 81-5 (43-0) formatia CFR Brasov, intr-un meci din cadrul esalonului secund de rugby •Iesenii au defilat pe teren, obtinand un nou succes in fata unei echipe care nu a emis nici o pretentie la castigarea jocului •Pentru a opri "masacrul" din teren, arbitrul pascanean Petre Nechifor a fluierat sfarsitul meciului cu cinci minute inainte de epuizarea timpului regulamentar

Rugbystii de la Poli Agro Iasi nu au adversar in Divizia A. Intr-un joc din esalonul secund, formatia pregatita de Constantin Verives a obtinut un nou succes categoric, de aceasta data in fata echipei CFR Brasov. Scorul final 81-5 (43-0) reflecta fidel realitatea din teren, in Agronomie intalnindu-se doua echipe intre care a fost o diferenta uriasa. Mai mult decat atat, pentru a opri masacrul din teren, arbitrul pascanean Petre Nechifor a fluierat sfarsitul partidei in minutul 75, cu cinci minute inainte de epuizarea timpului regulamentar. Gazdele au inscris nu mai putin de treisprezece eseuri. Primul si cel care a deschis recitalul de pe Stadionul Sandu Ville Gorun din Agronomie a fost Bihon, la doar trei minute dupa primul fluier al arbitrului Nechifor. Rand pe rand, si-au trecut numele pe lista marcatorilor: Cucuteanu ('7 si '26), David ('14), Mocanu ('16), Bas ('24 si '52), Calitescu ('40), Zaharia ('43 si '56), Erhan ('50), Istrati ('63), Costache ('65). Restul punctelor formatiei iesene au fost opera lui Mocanu, care a reusit cinci transformari, si a lui Erhan, autor a trei transformari. Onoarea echipei oaspete a fost salvata, in minutul 72, de eseul reusit de Pana. La sfarsitul partidei, care a consfintit un nou succes categoric al trupei din Agronomie, antrenorul Constantin Verives a recunoscut ca jucatorii sai sunt cu gandul mai mult la partida de baraj de la sfarsitul sezonului regulat. "Am facut un meci bun astazi. Nu conteaza scorul, ci conteaza faptul ca am castigat un nou meci si am mai facut un pas spre barajul de promovare in prima liga. Sunt multumit de jocul baietilor si de faptul ca am obtinut o noua victorie categorica", a spus Verives. In fata a doua sute de spectatori, antrenorul Constantin Verives a trimis in teren urmatorul cincisprezece: David (Formagiu '41), Varvaroi (Toma '57, Chirila '62), Bihon (Lupu '41) - Onica, Bas (Coseru '53) - Cucuteanu (Pislaru '41), Drusca, Istrati - Hodoroaba, Mocanu - Zaharia, Manole (Erhan '39), Costache, Calitescu (Moraru '69) - Graur. Runda viitoare, Poli Agro se va deplasa pe terenul formatiei Arpechim Pitesti, intr-un meci programat sa se dispute pe 23 aprilie. Adversara iesenilor din cadrul etapei viitoare este ultima clasata in Diviza A de rugby, fara nici o victorie de la inceputul acestui sezon.