Rugbystii ieseni nu au adversar

27 Septembrie 2004
1389 Vizualizari | 0 Comentarii
•Arpechim Pitesti - Poli Agro Iasi 9-39, in etapa a V-a a Diviziei A de rugby •Iesenii au invins deja fiecare dintre cele patru componente ale Seriei Vest din esalonul secund •Etapa viitoare, Poli va juca acasa, cu CSM Timisoara Patru meciuri si patru victorii categorice. Acesta este palmaresul rugbystilor de la Poli Agro Iasi in debutul noului sezon din liga a doua a rugbyului romanesc. Dupa o retrogradare rusinoasa din prima divizie, elevii antrenorilor Constantin Verives si Laurentiu Varse s-au pus pe treaba si defileaza prin divizia a doua. Inaintea partidei de la Pitesti, tehnicianul iesean declara ca acest joc va fi un adevarat examen de maturitate pentru elevii sai. Partida in sine insa nu a ridicat prea mari probleme jucatorilor din Agronomie. Gazdele de la Arpechim Pitesti au inceput in forta jocul, evoluand foarte agresiv si fortandu-i pe ieseni sa atace in permanenta. Acest fapt a determinat mai multe greseli la tinerii rugbysti ieseni, dar in cele din urma scorul final a fost favorabil echipei Poli Agro. In minutul zece, Lupu a inscris un eseu, transformat de Mocanu, pentru ca acelasi jucator sa inscrie si o lovitura de pedeapsa, in minutul 35. Primul act nu s-a incheiat fara ca Bas sa-si treaca si el numele pe lista marcatorilor, cu un eseu, transformat in cele din urma de Mocanu. Repriza a doua a pornit de scorul 17-3 pentru oaspeti, jucatorii lui Verives evoluand din ce in ce mai bine si mai sigur. In minutul 44, Cucuteanu a inscris un eseu, urmat la opt minute de reusita lui Graur, cu o noua transformare ce a purtat semnatura lui Mocanu. Jocul s-a incheiat cu inca doua incercari reusite de studentii ieseni, Hodoroaba si Cucuteanu trecandu-si si ei numele pe lista marcatorilor. In prezent, Poli Agro Iasi este lider autoritar in Seria Vest a Diviziei A, luand o optiune serioasa pentru promovarea in prima liga. La finalul partidei, antrenorul Verives s-a declarat multumit mai degraba de scor decat de evolutia propriilor jucatori. "Gazdele au jucat foarte agresiv si ne-au fortat pe noi sa atacam in valuri, fapt ce ne-a creat cateva probleme. Chiar daca jocul nostru nu a fost de fiecare data cel mai bun, ma bucura victoria de astazi si faptul ca am confirmat ca suntem pe drumul cel bun", a declarat Verives. Etapa viitoare, rugbystii din Dealul Agronomiei vor intalni, pe teren propriu, formatia CSM Timisoara. Tehnicienii ieseni au inceput partida cu Arpechim cu urmatoarea echipa: Bihon, Varvaroi, Lupu - Onica, Bas - Cucuteanu, Drusca, Istrate - Calitescu, Manole, Graur, Hodoroaba - Mocanu. Au mai intrat pe parcursul partidei jucatorii: David, Chirila, Formagiu, Coseru si Morosanu. Florin BRIAUR

Page time :0.1307 (s) | 22 queries | Mysql time :0.022238 (s)