Rugbystii ieseni sunt cu un picior in prima liga

4 Aprilie 2005
1272 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Agro Iasi a obtinut un nou succes pe teren propriu, de aceasta data in derbyul Diviziei A, impotriva echipei CSM Sibiu •Scorul final, 35-5, ii duce pe ieseni cu un pas in elita rugbyului romanesc •In prezent, diferenta dintre cele doua formatii este de sapte puncte si practic Poli Agro nu mai poate pierde barajul de promovare in Liga Nationala

Derby-ul Diviziei A de rugby dintre Poli Agro Iasi si CSM Sibiu a fost un galop de sanatate pentru jucatorii pregatiti de Constantin Verives. Iesenii nu s-au incurcat in fata unui adversar periculos, dar care la Iasi nu au avut sorti de izbanda. Asta si pentru ca formatia din Agronomie a evoluat fara trac, respectand intru totul indicatiile antrenorului Constantin Verives. Datorita acestei victorii, jucatorii ieseni au facut un salt urias spre esalonul de elita. Baietii de la Poli Agro Iasi au oferit un spectacol frumos, dominand meciul de la un capat la altul, inscriind cinci eseuri, urmate de doua transformari, si astfel au mai obtinut si bonusul de un punct. Scorul a fost deschis de eseul marcat de David, in minutul 3, urmat de transformarea lui Mocanu. Celelalte eseuri ale echipei gazda au purtat semnatura jucatorilor: Graur, in minutul 20, Costache in minutul 42, Zaharia in minutul 48 si Manole in minutul 79. Alte puncte au mai fost obtinute de transformarile lui Mocanu in minutul 48, dar si loviturile de pedeapsa transformate de Mocanu in minutele 67 si 80. Pentru echipa din Sibiu, cele cinci puncte au fost obtinute de eseul lui Verza din minutul 35. Jucatorul meciul a fost desemnat Mocanu. La sfarsitul meciului, antrenorul Constantin Verives s-a declarat multumit de evolutia propriilor jucatori, remarcand jocul de echipa. "Era un scor previzibil, nici nu concepeam sa pierdem acest meci. Am pregatit jocul foarte serios impreuna cu colegii mei, Mihai Emanuel si Florin Morariu. Nu pot remarca pe nimeni in mod deosebit, pentru ca victoria a fost rezultatul jocului de echipa", a spus Verives. Desi la Stadionul din Agronomie s-a lucrat intens in ultimele doua saptamani, montandu-se aproape doua mii de scaune din plastic, luate de Petre Vieru de la Stadionul Nena, din cartierul Alexandru cel Bun, frigul i-a tinut pe ieseni in casa, la meci fiind prezenti in jur de 100 de suporteri infocati, care au sustinut cu multa pasiune echipa favorita. La ora partidei cu CSM Sibiu, Constantin Verives a trimis in teren in urmatorul cincisprezece: Bihon, Varvaroi, David - Onica, Bas - Cucuteanu, Istrate, Drusca - Hodoroaba - Mocanu, Manole, Costache, Calitescu, Saramet - Graur. Etapa viitoare este programata peste doua saptamani, cand iesenii vor intalni in deplasare formatia CFR Brasov.