Rusia incepe perfect Mondialul! 5 reusite incantatoare in duelul cu Arabia Saudita

409 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.6569 RON (0.0000)
USD: 4.0889 RON (0.0000)
CM Fotbal Rusia Arabia Saudita

Rusia s-a impus in partida inaugurala a Campionatului Mondial din 2018, scor 5-0, in fata Arabiei Saudite.

Rusii, gazdele competitiei, si-au aratat intentiile ofensive inca din primele minute. Pressing-ul agresiv impus de selectionerul Stanislav Cherchesov a dat roade dupa doar 12 minute. Yury Gazinskiy a reluat excelent cu capul, fiind primul gol inaugural marcat printr-un astfel de procedeu dupa 20 de ani. Fostul jucator al Realului, Denis Cheryshev, intrat in locul accidentatului Alan Dzagoev, a dublat diferenta cu 3 minute inaintea pauzei.

Repriza secunda s-a desfasurat sub aceleasi coordonate. Rusia a cedat posesia, le-a permis adversarilor sa plimbe steril mingea, si au lovit periculos pe contraatac. La doar un minut dupa intrarea pe gazon, Artem Dzyuba a marcat cu o reluare acrobatica din interiorul careului de 6 metri.

Denis Cheryshev si-a desavarsit opera cu o noua capodopera. A primit o pasa de la pivotul Dzyuba si a reluat cu exteriorul de la marginea careului de 16 metri, direct in vinclul portii saudite, in primul minut de prelungire. Golovin a inchis tabela dintr-o lovitura libera, cu concursul larg al portarului Abdullah Al Muaiouf.

rusia campionatului mondial 2018 5-0 arabiei saudite rusii