Rusii sperie Europa

23 Iunie 2008
1130 Vizualizari | 0 Comentarii
• Rusia - Olanda 3-1, dupa prelungiri si rusii lui Hiddink au reusit sa ajung in careul de asi al Campionatului European • In fata unei echipe care i-a atacat inca din primul minut, olandezii s-au sufocat si nu au fost in stare sa replice fortei ofensive a rusilor • Olandezul Guus Hiddink a reusit o noua minune, calificand Rusia, dupa 20 de ani, in semifinalele unui turneu final • In plus, rusii au predat o adevarata lectie de fotbal spectacol, din care ar trebui sa invete si tricolorii lui Victor Piturca
Guus Hiddink a mai facut o minune. Dupa ce a facut istorie la carma nationalelor Australiei si Coreii de Sud, antrenorul olandez Guus Hiddink a reusit sa califice echipa Rusiei in careul de asi al Campionatului European, dupa o pauza de doua decenii. Mai mult decat atat, jocul rusilor a starnit admiratia intregii miscari fotbalistice de pe Continent. In fata unui adversar ofensiv, Hiddink, a ordonat jucatorilor sai sa atace inca din primul minut poarta lui Van der Sar, iar aceasta tactica si-a aratat pana la urma roadele. Rusia a sufocat o nationala a Olandei, obisnuita pana acum ca adversarele sa se apere. Olandezii lui Van Basten au crezut ca joaca impotriva nationalei adormite a Romaniei si au inceput jocul cu Rusia cu gandul la semifinale. In cele din urma, rusii au predat o adevarata lectie de fotbal spectacol, din care ar trebui sa invete si tricolorii lui Victor Piturca. Rusia a dominat intalnirea in prima jumatate de ora, ratand mai multe ocazii de a deschide scorul prin Jirkov, Arsavin si Kolodin, acesta din urma incercandu-l pe Van der Sar cu suturi periculoase de la mare distanta. Olandezii au replicat tarziu, prin Van Nistelrooy `37 si Wesley Sneijder `39, insa suturile lor au fost respinse de Akinfeev, iar la pauza scorul a ramas 0-0. La reluare, rusii au devenit din ce in ce mai periculosi, iar in minutul 55 Arsavin a trimis foarte aproape de poarta dintr-o lovitura libera de pe stanga. Un minut mai tarziu, Serghei Pavliucenko a marcat pentru Rusia, dupa ce a trimis mingea in plasa, de la 6 metri, la coltul scurt, dupa o centrare la prima bara expediata de pe stanga de Arsavin. In minutul 71, olandezul Ruud van Nistelrooy a obtinut o lovitura libera de la 17 metri, pozitie centrala si toate sperantele olandezilor de a reveni in joc s-au pus in sutul lui Sneijder. Lovitura a fost executata, insa, de Robin van Persie, care le-a spulberat sutand mult peste poarta lui Akinfeev. Cu zece minutte inainte de finalul meciului, Sneijder a ratat de putin tinta, un sut al sau din afara careului trecand foarte aproape de transversala. Final euforic De altfel, in ultimele minute, olandezii au pus din ce in ce mai multa presiune la poarta lui Akinfeev, iar dupa numai trei minute, Van Nistelrooy a egalat, inscriind cu capul, dupa o lovitura libera acordata la un hent al lui Pavliucenko si executata de pe stanga de Sneijder, la coltul lung. Tabela a continuat sa indice scorul de 1-1 si dupa incheierea minutelor suplimentare, astfel ca s-a intrat in prelungiri, pentru a doua oara la acest turneu final, dupa ce cu o seara inainte Turcia s-a calificat in semifinale invingand Croatia dupa loviturile de departajare, scor general 4-2. In prima repriza de prelungiri, Pavliucenko a fost aproape de dubla in minutul 97, cand un sut al sau de pe dreapta a lovit transversala, fundasul Kolodin a trimis si el aproape de vinclu din lovitura libera (minutul 101). Sase minute mai tarziu, rusii au cerut un penalty la o interventie a lui Heitinga la o patrundere a lui Jirkov, insa nu s-a acordat nimic. Spre cinstea ei, echipa Rusiei a continuat sa atace, iar Torbinski a trecut pe langa o minge centrata in fata portii goale, pe care apoi Pavliucenko a trimis-o peste poarta. In schimb, Olanda nu a mai gasit forta sa atace si sa creeze pericol la poarta lui Akinfeev, iar Torbinski a marcat pentru 2-1, in minutul 112. Arsavin, de departe cel mai bun jucator al meciului, a centrat de pe stanga, mingea l-a depasit pe Van der Sar, iar Torbinski, aflat la coltul lung, a pus piciorul si a inscris de la nici un metru. Acelasi Arsavin a stabilit scorul final al intalnirii in minutul 116. La un aut de pe dreapta, mingea a ajuns in careu direct la Arsavin, care, nemarcat, a avansat si a inscris cu un sut in diagonala printre picioarele lui Van der Sar. Final euforic pentru o echipa superba, care a aratat ca atunci cand nu incerci sa pacalesti fotbalul poti invinge pe oricine. Guus Hiddink si ai lui jucatori rusi au mai dat o lectie de fotbal spectacol, intr-o perioada in care tot mai multi antrenori se baricadeaza in jumatatea proprie de teren. Caseta tehnica a partidei Rusia- Olanda 3-1 (1-1 dupa timpul regulamentar de joc) Marcatori: Pavliucenko `56, Torbinski `112 si Arsavin `116 / Van Nistelrooy `86 Stadion: Saint Jakob - Park - Basel Spectatori: 30.000 Formatii: Olanda: Van der Sar - Boulahrouz (Heitinga `54), Ooijer, Mathijsen, Van Bronckhorst - De Jong, Engelaar (Affellay `62) - Kuyt (Van Persie `46), Van der Vaart, Sneijder - Van Nistelrooy. Antrenor: Marco van Basten. Rusia: Akinfeev - Aniukov, Ignasevici, Kolodin, Jirkov - Semak - Saenko (Torbinski `80), Semsov (Bilialetdinov `69), Zirianov - Arsavin - Pavliucenko (Sicev `115). Antrenor: Guus Hiddink. Arbitri: Lubos Michel - Roman Slysko si Martin Balko (Slovacia)