Rusinos: ACSMU Poli a pierdut pe terenul ultimei clasate

9 Octombrie 2010
1900 Vizualizari | 2 Comentarii
ACSMU Poli Iasi si-a compromis si mai mult sansele de a promova in Liga I, dupa ce a pierdut in urma cu cateva minute, pe terenul ultimei clasate CSM Ramnicu Valcea. Oltenii au castigat cu 3-1 in fata trupei lui Ionut Popa si gruparea din Copou a ajuns la 10 puncte de lider, Petrolul Ploiesti si la 9 puncte de ocupanta locului secund, CS Mioveni. Iesenii au dominat territorial prima repriza, au deschis scorul prin Palimaru (‘32), care a inscris cu capul din 4 metri, dupa o centrare a lui Gado, dar la pauza scorul a fost 1-1. Posteuca a egalat in prelungirile primei reprize, reluand cu capul o centrare a lui Balauru, dintr-un corner. In repriza a doua, pe teren a existat o singura echipa, valcenii atacand in permanenta poarta lui Anghelache. In minutul 73, Balauru a scos un penalty, transformat cu siguranta de Mitu si scorul devenea 2-1. Pana la final, tot gazdele au mai inscris o data, prin Radulescu (‘90), scapat singur cu portarul Anghelache. Astfel, ACSMU Poli a ajuns la 10 puncte de lider si la 9 de CS Mioveni, ocupanta locului secund in Seria a II-a.

Ionut Popa a inceput meciul de la Valcea, cu urmatorul unsprezece: Anghelache - Al. Manea, Panait, Panc, Cornea - Baiano, Cohen (’60 Liuba) – Gado (’72 Tene), Drida, Tincu (’76 Kamara) – Palimaru. Gazdele au mizat pe urmatoarea formula: Tufisi - Tomozei, Posteuca (Dita), Fl. Sandu, Popescu - Balauru (Fl. Pirvu), M. Mitu, Kutlacic, Ad. Ganea – Radulescu, Geanta (Vasile).

In celelalte meciuri din Seria a II-a a ligii secunde de fotbal s-au mai inregistrat rezultatele:

CS Mioveni – FC Silvania 2-0
ACU Arad – Unirea Alba Iulia 3-2
Vointa Sibiu – UT Arad 0-0
Ariesul Turda – FC Arges 2-0
Gaz Metan CFR Craiova – ALRO Slatina 0-3
Petrolul Ploiesti – Muresul Deva 2-1
FC Bihor – Minerul Lupeni nu s-a mai disputat. Minerul Lupeni s-a retras din campionat sI-I vor fi anulate toate rezultatele de pana acum.