Ruxandoiu a castigat duelul cu Corjeutean

29 Martie 2001
1425 Vizualizari | 0 Comentarii
•Penicilina Iasi - Rapid Bucuresti: 3 - 2 (25 - 17, 22 - 25, 19 - 25, 25 - 17, 15 - 12), in primul meci din play-off-ul Diviziei A la volei feminin •Laura Dulceanu a reintrat in echipa ieseana dupa o mai lunga absenta

Mai putina lume decat de obicei a luat loc ieri la amiaza pe scaunele din Sala Penicilina la partida de debut a gazdelor in play-off-ul actualei stagiuni, insa, atmosfera a fost la inaltime, iesencele bucurandu-se in momentele grele de scandarile fanaticilor suporteri. Desi au venit cu gandul de a razbuna infrangerea din campionat suferita luna trecuta, bucurestencele s-au izbit ieri de o echipa superioara a Penicilinei, punctul forte fiind mobilizarea exemplara a intregului efectiv in momentele cheie ale intalnirii. Primul set a fost dominat de gazde, dupa 17 minute, elevele antrenorilor Nicu Roibescu si Aurelia Ichim castigand cu 25 - 17. In actul secund, iesencele au condus in majoritatea timpului, rapidistele egaland pe final de set la 19. Cu toate ca au preluat conducerea cu 20 - 19, gratie unei mingi trimise in fileu de Corjeutean din serviciu, Penicilina a cedat cu 22 - 25, in special datorita unei Grabovetkaia in mare forma, aproape toate mingile expediate de aceasta trecand de blocajul iesean. Urmatorul set a fost la fel de palpitant, echilibrul mentinandu-se pana la 9 - 9. De aici incolo, Rapid a trecut la carma jocului, elevele lui Costinel Stan punand capat setului dupa 17 minute cu 25 - 19. Actul al IV-lea a fost cel mai spectaculos al disputei, prin prisma deselor rasturnari de situatii. Rapid a debutat furtunos, conducand cu 6 - 0 pe serviciul Mirelei Corjeutean si se parea ca gazdele vor fi si de aceasta data o prada usoara pentru campioanele en-titre. Numai ca, impulsionate frenetic de spectatori, fetele noastre au revenit in joc, au egalat la 7 pe serviciul Tatianei Popa si s-au distantat incet-incet, spre deceptia oaspetelor. Profitand de caderea psihica a rapidistelor, iesencele au luat un avantaj decisiv, conducand cu 15 - 9, 17 - 10 si 24 - 16. Grabovetkaia serveste in fileu si Penicilina castiga setul cu 25 - 17, dupa 17 minute. Urma tie-break-ul, un episod dupa care iesencele nu s-au bucurat niciodata in acest sezon. Inca de la inceputul ultimei parti, cele mai jucate fete de pe teren au fost Mirela Corjeutean si Cezara Ruxandoiu, adica vedetele celor doua combatante, de evolutiile lor depinzand rezultatul final. Nici o echipa nu s-a distantat la doua puncte pana spre final, spectatorii fiind tinuti cu sufletul la gura. La 10 - 10, Tatiana Popa si Cezara Ruxandoiu castiga puncte extrem de pretioase, scorul devenind 13 - 10 pentru Penicilina. Corjeutean este cautata cu insistenta de catre colege, Rapid se apropie la un singur punct, 13 - 12, insa, Cezara noastra puncteaza de doua ori consecutiv si stabileste rezultatul final, 3 - 2 pentru Penicilina. Dupa meci, Cezara, MVP-ul intalnirii, a spus ca "intreaga echipa a luptat pentru aceasta victorie, nu numai eu. Daca nu ma ajutau fetele, nu puteam puncta decisiv in final".
La randu-i, tehnicianul Nicu Roibescu a afirmat ca "Cezara a fost peste Corjeutean. Acestea sunt cele mai bune jucatoare din cele doua echipe, si care evolueaza mai bine poate aduce victoria formatiei sale. Astazi (n.r. ieri), meciul a fost decis de Ruxandoiu. Mergem la Bucuresti sa castigam si sa ne calificam mai departe".
De remarcat ca ieri a intrat in teren si Laura Dulceanu, dupa o foarte lunga absenta, prestatia sa revigorand jocul gazdelor in setul secund.
Au evoluat formatiile: Penicilina Iasi - Cezara Ruxandoiu, Dana Dochia, Cristina Androhovici, Adriana Giurgea, Tatiana Popa, Mihaela Formagiu; Laura Dulceanu si Rapid Bucuresti - Bianca Toma, Mirela Corjeutean, Svetlana Pletenciuk, Cornelia Colda, Alina Stefanescu, Tatiana Grabovetkaia; Daniela Barbuica, Laura Halus. Au arbitrat Ovidiu Iliescu (Braila) si Constantin Steriade (Bucuresti), acestia fiind supervizati de Ion Covacs din Bucuresti. Echipa care va merge mai departe se va stabili dupa partidele care se vor desfasura la Bucuresti in zilele de 31 martie si 1 aprilie.