S-a stabilit ora meciului Simonei Halep cu Aryna Sabalenka

Publicat: 20 feb. 2020
SIMONA HALEP (ROU) TENNIS , AUSTRALIAN OPEN, MELBOURNE PARK, MELBOURNE, VICTORIA, AUSTRALIA, GRAND SLAM, HARD COURT, OUTDOOR, ITF, ATP, WTA, 2020, © TENNIS PHOTO NETWORK

Simona Halep s-a chinuit, miercuri, cu tunisianca Jabeur, însă a învins-o cu 2-1, ajungând în sferturile turneului de la Dubai.

Adversara din sferturi a Simonei va fi Aryna Sabalenka, iar meciul va avea loc joi, 20 februarie, de la ora 18:30.

La turneul de la Adelaide, Simona Halep a fost învinsă de sportivă din Belarus, dar spune că la partida de mâine va da totul pentru a câștiga.

„A fost un meci interesant la Adelaide, dar nu am jucat cel mai bun tenis al meu. Ea a avut niște meciuri în plus și asta a ajutat-o. Mâine va fi altceva, sper să joc mai bine decât la Adelaide și să câștig. Sunt all-în”, a declarat Simona Halep pentru DigiSport.

Sabalenka s-a calificat în sferturi după ce a învins-o pe belgianca Elise Mertens, scor 6-4, 6-3.

Simona Halep conduce cu 2-1 după trei meciuri directe contra Arynei Sabalenka. Românca a câştigat în 2018, în sferturile de la Shenzhen, cu 6-2, 6-2, şi în acelaşi an, în semifinalele de la Cincinnati, 6-3, 6-4, înainte de a fi învinsă în acest an, la Adelaide.