S-a terminat! Sfarsitul visului pentru Politehnica

6 Martie 2006
747 Vizualizari | 0 Comentarii
•Romvag Caracal - Politehnica Iasi 25-24 (12-13), in etapa a XVIII-a a Ligii Nationale de handbal masculin •Desi au condus la pauza cu scorul de 13-12, handbalistii ieseni au terminat in genunchi meciul de la Caracal si au coborat din nou pe ultimul loc in ierarhia interna •In plus, infrangerea de ieri ii condamna practic pe jucatorii Politehnicii la retrogradarea in esalonul secund Sfarsitul visului pentru handbalistii ieseni. Echipa Politehnica a pierdut razboiul disperarii de la Caracal si isi poate lua adio de la primul esalon al tarii. Invinsi cu scorul de 25-24, jucatorii pregatiti de Costel Schender au coborat din nou pe ultimul loc in ierarhia interna, la patru puncte distanta de primul loc salvator, dar cu sanse aproape nule de a evita retrogradarea. Iesenii au inceput bine jocul din deplasare, intrand chiar la pauza cu un avantaj de un gol, scor 12-13, dar au terminat in genunchi partida, fiind invinsi de o echipa care spera inca sa se mentina in Liga Nationala. Mai mult decat atat, Politehnica a condus cu trei goluri pe tabela de marcaj in minutul 37 si cu doua goluri in minutul 50. Pana la final insa, pe fondul unui joc modest al lui Dimofte si sub orice critica al lui Craescu, iesenii au fost invinsi cu scorul de 25-24. Interesant este ca in aceasta partida gazdele nu au avut nici o eliminare pe tot parcursul jocului si au scapat fara sa fie avertizati macar o data cu joc pasiv. Chiar si asa insa, antrenorul Costel Schender a recunoscut ca infrangerea este cauzata doar de lipsa de concentrare a elevilor sai. De altfel, in finalul jocului, Velicu a scapat mingea din mana la un contraatac, iar Tancau a ratat incredibil de pe semicerc, irosind astfel chiar si sansa unui rezultat de egalitate. Asteptand o minune "Am mers la Caracal sa castigam si am avut jocul in mana in destule momente. Din pacate, nu am stiut sa ne mobilizam si sa ne concentram in finalul partidei, am pierdut si acum doar o minune ne mai poate salva de la retrogradare. Chiar si asa, o comportare foarte buna au avut Spiridon, Dediu, si Dimofte in prima repriza, cand a inscris 6 goluri. In actul secund insa, el a obosit si s-a vazut ca a lipsit de la mai multe antrenamente, inscriind doar doua goluri. Asta este, noi trebuie sa ne ducem crucea pana la capat si sa terminam cu fruntea sus aceasta editie de campionat, chiar daca multa lume doreste ca aceasta echipa sa retrogradeze", a declarat resemnat antrenorul Costel Schender. Golurile Politehnicii in jocul de la Caracal au purtat semnatura jucatorilor: Dimofte - 8, Dediu - 6, Csike si Mironescu - cate 3, Tancau - 2, Ciocoiu si Velicu - cate 1. Infrangerea de la Caracal vine exact in momentul in care Comisia pentru Tineret si Sport din cadrul Consiliului Local a decis sa injumatateasca alocatia bugetara pentru echipa de handbal masculin. Astfel, Politehnica va primi in anul 2006 doar 50 milioane lei (5 mii RON), fata de 100 milioane lei (10 mii RON) cat beneficiau handbalistii pana acum. Ramane de vazut insa in ce masura Consiliul Local va mai aproba sustinerea acestei formatii, din moment ce Politehnica pare condamnata la retrogradarea in esalonul secund. Etapa viitoare, programata la Iasi pe data de 12 martie, Politehnica va primi vizita formatiei CSM Medgidia, intr-un joc contand pentru etapa a XIX-a a Ligii Nationale de handbal masculin.

Page time :0.1243 (s) | 22 queries | Mysql time :0.025360 (s)