Sahistii ieseni s-au intors cu mana goala de la Europene

25 Septembrie 2003
853 Vizualizari | 0 Comentarii
De-a lungul timpului, sahul iesean a tinut mereu stacheta inalta, performantele obtinute, atat la nivel national, cat si mai ales international, venind pe banda rulanta. Performanta recenta a Cameliei Ciobanu, sportiva de la Politehnica, de a urca pe treapta a doua a podiumului la Campionatele Nationale cerea o confirmare si la nivel European, iar campionatele rezervate juniorilor, incheiate ieri in Serbia si Muntenegru, puteau aduce acest lucru. Din pacate, nu doar Camelia, ci si Alina Motoc, ambele participante la categoria sub 18 ani, au dezamagit, cele doua iesence pierzand din start contactul cu plutonul fruntas si apoi nemaiputand sa recupereze decalajul.
Nici ultima runda, a 9-a, nu a mai adus o minune, desi Motoc avea sanse teoretice de a prinde podiumul, aceasta cedand in ultimul joc si incheind competitia abia pe locul 7. Camelia Ciobanu s-a clasat chiar mai jos, pe pozitia a 12-a, una care nu reflecta in nici un caz valoarea sa, dar aceasta nu a fost cea mai slaba performanta de la Budva, ci aceea a Smarandei Padurariu, care a terminat pe 14, la categoria sub 16 ani.