Salvatorul Miclea

1 Octombrie 2007
1490 Vizualizari | 0 Comentarii
• Politehnica Iasi - Pandurii Targu Jiu 1-0 (0-0), in etapa a IX-a a Ligii I de fotbal • Victoria iesenilor a fost adusa cu o reusita de senzatie de Romulus Miclea, in minutul 89 • Miclea este la al treilea gol in aceasta saptamana, dupa cele doua reusite de la Deva, in meciul din Cupa Romaniei • Cu acest succes, gruparea din Copou urca pe locul 11 in clasamentul intern si abordeaza cu mai multa liniste urmatoarele doua meciuri, cu Unirea Urziceni si Rapid Bucuresti

Chin, suferinta, nervi si multa frustrare: aceasta a fost starea de spirit a spectatorilor ieseni la meciul dintre Poli Iasi si Pandurii Targu Jiu, contand pentru etapa a IX-a a Ligii I. La capatul unei partide de chin, fotbalistii contestatului antrenor Popa au reusit sa obtina un succes de aur, printr-o reusita de senzatie, marca Romica Miclea, in minutul 89. Interesant este ca Miclea este la al treilea gol in aceasta saptamana, dupa cele doua reusite de la Deva, in meciul din Cupa Romaniei. Pana la golul inscris de mijlocasul iesean, jocul Politehnicii a suferit din toate punctele de vedere, spre nemultumirea vadita a publicului de pe stadionul Emil Alexandrescu. De altfel, pentru prima oara in 3 ani de cand sta pe banca tehnica a gruparii din Copou, antrenorul Ionut Popa a fost contestat de cativa suporteri si mai ales de galerie, care la un moment dat a cerut pentru cateva secunde demisia lui Popa. Inca dinaintea startului partidei, suporterii din galerie au afisat un banner pe care statea scris: Popa, poti sa pleci, ca am pus capac la beci. Bannerul face referire la o alta pancarta afisata de publicul iesean, care in urma cu un an de zile ii cerea lui Popa sa nu plece din Copou. Pe acea pancarta era scris: Popa, daca pleci, ne aruncam cu toti in beci. Nici jucatorii nu au scapat de furia suporterilor, care au afisat un banner pe care scria: Reteta voastra de succes, lipsa totala de interes.

Debut dezastruos

Meciul a inceput foarte slab pentru gazde, iar gorjenii, desi avand cativa titulari absenti din primul unsprezece, au dominat debutul de partida si au ratat doua ocazii uriase de a deschide scorul. Mai intai, in minutul 6, Alexandru Piturca, fiul selectionerului Romaniei, Victor Piturca, a scapat singur cu Branet, l-a driblat de doua ori, dar sutul sau a fost respins la sacrificiu de fundasul Bogdan Onut. Dupa un sut din vole in bratele portarului iesean, doar noua minute mai tarziu, gorjenii au ratat din nou incredibil deschiderea scorului, prin Orac (blocat de Branet) si Stanga (sut pe langa poarta din pozitie ideala). Prima ocazie a fotbalistilor ieseni a fost consemnata abia in minutul 28, cand Ionut Bilba, scapat pe culoar, a inaltat mingea peste portarul Dossey, dar nu a mai avut forta sa impinga balonul in plasa. Cand toata lumea astepta pauza, acelasi Bilba a scapat singur cu portarul gorjenilor, dar a fost blocat in ultima clipa de acesta. La pauza, in drum spre vestiare, jucatorii si antrenorul Popa au fost apostrofati de galerie, nemultumita de jocul modest al favoritilor. Repriza a doua a debutat cu o lovitura libera bine executata de Sfarlea, dar balonul a trecut de putin pe langa buturile formatiei din Targu Jiu.

Paradele lui Branet

Totul nu avea sa fie decat un foc de paie, pentru ca treptat, gorjenii au pus stapanire pe joc. Astfel, in minutul 53, Djapka, unul dintre cei mai buni fundasi stanga din Romania, a incercat o centrare la coltul scurt, iar mingea a lovit stalpul din dreapta al portii lui Cristian Branet. De altfel, Pandurii au excelat pe partea stanga, in sensul lor de atac, acolo unde cuplul Constant Djapka-Ilie Iordache s-a distrat cu Homei, lasat de multe ori singur fie de Silvasan, fie de Miclea. Pe acest fond, in minutul 65, Ilie Iordache, dupa ce a facut ce a vrut cu Homei, a sutat imprevizibil la coltul scurt, de unde Branet (alaturi de Miclea, cel mai bun jucator al Politehnicii) a respins incredibil. In plina rumoare a spectatorilor nemultumiti de jocul iesenilor, Dumnezeu si-a intors fata spre Poli si antrenorul Popa, iar Miclea, de la 10 metri, a prins un sut superb din intoarcere, chiar sub transversala, si l-a executat pe portarul Dossey. Miclea a adus un balon urias de oxigen, la capatul unei partide totusi modeste a formatiei din dealul Copoului. Chiar si asa insa, cu acest succes, Poli urca pe locul 11 in clasamentul intern (la egalitate de puncte, 10, cu Pandurii Targu Jiu, ocupanta locului 10 in Liga I) si abordeaza cu mai multa liniste urmatoarele doua meciuri, cu Unirea Urziceni si Rapid Bucuresti.

"Ole, ola, sa plece Popa!"

La finalul partidei, suporterii nu au fost insa la fel de multumiti si au cerut demisia antrenorului Popa, contestandu-l vehement si pe capitanul Bogdan Onut. "Ole, ola, sa plece Popa!" sau, la adresa lui Onut, "Javra ordinara, du-te la Dinamo". La vestiare, cele cateva zeci de suporteri au scandat minute bune impotriva antrenorului si a jucatorilor, Popa avand chiar o discutie cu o parte din suporteri. "Va spun clar ca eu nu plec de la Iasi. Nu mai are rost sa mai scandati! Nu voi pleca de la Iasi decat in cadru oficial, la Primarie, la costum si cravata, asa cum mi-a promis primarul Nichita. A fost cel mai penibil meci din cariera mea de antrenor, dar ma bucur ca am reusit sa castigam. Am un lot de locurile 10-12 si mai mult nu putem obtine. Nici Marcello Lippi sau Fabio Capello, daca vin la Iasi nu fac mai mult", a spus Popa, la finalul partidei. Primarul Gheorghe Nichita a ezitat sa-l mai atace pe antrenor, rezumandu-se sa spuna ca Poli a castigat cu noroc. "Am fost la intronizarea PF Daniel si m-a binecuvantat. Astazi (ieri - n.r.) am avut noroc. Dumnezeu ne-a ajutat sa castigam 3 puncte foarte importante", a spus primarul Nichita.

Poli Iasi - Pandurii Targu Jiu 1-0 (0-0)
Marcator: Miclea (`89)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: superba
Spectatori: 5000 (dintre care 14 de la Targu Jiu)
Formatii: Poli Iasi: Branet - Homei, Onut, Kalai, Munteanu - Mijin - Silvasan (`71 Bakovic), Naidin (`46 Milea), Sfarlea - Bilba, Cernoch (`56 Miclea). Antrenor: Ionut Popa.
Pandurii Targu Jiu: Dossey, Alexandru Piturca, Alin Rus, Orac (`76 Adrian Rusu), Djapka, Stromajer (`63 Ilie Iordache), Stanga, Mandrean, Chibulcutean, Vasilache (`55 Mircea Voicu), Vatavu. Antrenor: Eugen Neagoe
Jucatorul meciului: Romulus Miclea
Arbitri: Laurentiu Dansa - 7, Ioan Onicas - 7, Daniel Burloiu - 7.