Sporturi

Sapte capi de serie eliminati in prima zi la Australian Open

Publicat: 16 ian. 2012

7 capi de serie, patru la masculin si trei la feminin, au fost eliminati in prima zi la Australian Open.

Meciurile disputate luni, la Melbourne, în prima zi a Openului de tenis al Australiei, primul turneu de Mare Şlem al anului, s-au încheiat cu următoarele rezultate:

Simplu masculin (turul 1)
Rafael Nadal (Spania/N.2) – Alex Kuznetsov (SUA) 6-4, 6-1, 6-1
Roger Federer (Elveţia/N.3) – Alexandr Kudriavţev (Rusia) 7-5, 6-2, 6-2
Mardy Fish (SUA/N.8) – Gilles Muller (Luxemburg) 6-4, 6-4, 6-2
Alejandro Falla (Columbia) – Fabio Fognini (Italia) 6-3, 6-2, 3-6, 6-1
Pere Riba (Spania) – Albert Montanes (Spania) 7-6 (7/2), 2-6, 6-4, 7-6 (7/5)
Philipp Kohlschreiber (Germania) – Juan Monaco (Argentina/N.25) 7-5, 4-6, 6-3, 6-7 (4/7), 6-0
Florent Serra (Franţa) – Steve Darcis (Belgia) 6-7 (3/7), 3-6, 5-4 (abandon Darcis)
Blaz Kavcic (Slovenia) – James Ward (Marea Britanie) 6-4, 6-3, 6-4
Juan Martin Del Potro (Argentina/N.11) – Adrian Mannarino (Franţa) 2-6, 6-1, 7-5, 6-4
Oleksandr Dolgopolov Jr. (Ucraina/N.13) – Greg Jones (Australia) 1-6, 4-6, 6-1, 6-1, 6-2
Sam Querrey (SUA) – Kenny De Schepper (Franţa) 6-3, 6-2, 6-2
Bernard Tomic (Australia) – Fernando Verdasco (Spania/N.22) 4-6, 6-7 (3/7), 6-4, 6-2, 7-5
Ivo Karlovic (Croaţia) – Jurgen Melzer (Austria/N.31) 7-6 (7/3), 7-5, 6-3
Carlos Berlocq (Argentina) – Jesse Huta Galung (Olanda) 2-6, 6-3, 7-6 (7/3), 6-3
Andreas Beck (Germania) – Eric Prodon (Franţa) 6-4, 6-2, 4-6, 7-5
Tomas Berdych (Cehia/N.7) – Albert Ramos (Spania) 7-5, 4-6, 6-2, 6-3
Olivier Rochus (Belgia) – Bjoern Phau (Germania) 6-1, 6-4, 6-0
Serghei Stahovski (Ucraina) – Illiaa Marcenko (Ucraina) 6-3, 6-7 (9/11), 4-6, 6-3, 7-5
Kevin Anderson (Africa de Sud/N.30) – Frederik Nielsen (Danemarca) 6-1, 6-2, 6-4
Stanislas Wawrinka (Elveţia/N.21) – Benoît Paire (Franţa) 6-1, 6-1, 7-5
Marcos Baghdatis (Cipru) – Benjamin Becker (Germania) 6-1, 7-6 (7/5), 6-2
Grigor Dimitrov (Bulgaria) – Jérémy Chardy (Franţa) 4-6, 6-3, 3-6, 6-4, 6-4
Nicolas Almagro (Spania/N.10) – Lukasz Kubot (Polonia) 1-6, 7-5, 6-3, 7-5
John Isner (SUA/N.16) – Benjamin Mitchell (Australia) 6-4, 6-4, 7-6 (7/1)
David Nalbandian (Argentina) – Jarkko Nieminen (Finlanda) 6-4, 4-2 (abandon)
Flavio Cipolla (Italia) – Nikolai Davidenko (Rusia) 6-4, 4-6, 3-6, 6-2, 6-1
Feliciano Lopez (Spania/N.18) – Leonardo Mayer (Argentina) 7-6 (7/5), 6-3, 7-6 (7/2)
Lukas Lacko (Slovacia) – Ivan Ljubicic (Croaţia/N.28) 3-6, 4-6, 6-3, 6-4, 6-4
Donald Young (SUA) – Peter Gojowczyk (Germania) 6-1, 6-2, 4-6, 1-6, 6-2
Tommy Haas (Germania) – Denis Kudla (SUA) 7-6 (7/5), 3-6, 6-0, 7-5

Simplu feminin (turul 1)

Caroline Wozniacki (Danemarca/N.1) – Anastasia Rodionova (Australia) 6-2, 6-1
Agnieszka Radwanska (Polonia/N.8) – Bethanie Mattek-Sands (SUA) 6-7 (10/12), 6-4, 6-2
Kim Clijsters (Belgia/N.11) – Maria Joao Koehler (Portugalia) 7-5, 6-1
Anna Tatişvili (Georgia) – Ashleigh Barty (Australia) 6-2, 7-6 (7/4)
Pauline Parmentier (Franţa) – Alla Kudriavţeva (Rusia) 6-3, 5-7, 6-3
Christina McHale (SUA) – Lucie Safarova (Cehia/N.24) 6-2, 6-4
Marina Erakovic (Noua Zeelandă) – Irena Pavlovic (Franţa) 7-5, 7-6 (7/4)
Kai-Chen Chang (Taiwan) – Petra Martic (Croaţia) 6-4, 6-2
Jelena Jankovic (Serbia/N.13) – Laura Robson (Marea Britanie) 6-2, 6-0
Stéphanie Foretz (Franţa) – Elena Baltacha (Marea Britanie) 6-2, 6-4
Lesia Ţurenko (Ucraina) – Arantxa Rus (Olanda) 7-6 (7/4), 6-1
Daniela Hantuchova (Slovacia/N.20) – Varvara Lepchenko (SUA) 4-6, 6-3, 6-2
Anabel Medina Garrigues (Spania/N.26) – Eva Birnerova (Cehia) 6-3, 6-3
Olga Govortsova (Belarus) – Patricia Mayr (Austria) 6-2, 6-4
Olivia Rogowska (Australia) – Sofia Arvidsson (Suedia) 6-3, 6-1
Li Na (China/N.5) – Ksenia Pervak (Rusia) 6-3, 6-1
Victoria Azarenka (Belarus/N.3) – Heather Watson (Marea Britanie) 6-1, 6-0
Casey Dellacqua (Australia) – Bojana Jovanovski (Serbia) 6-3, 6-2
Mona Barthel (Germania) – Anne Keothavong (Marea Britanie) 6-0, 0-0 (abandon Keothavong)
Petra Cetkovska (Cehia/N.32) – Ayumi Morita (Japonia) 3-6, 6-1, 7-5
Nina Bracikova (Rusia) – Flavia Pennetta (Italia/N.19) 6-3, 1-6, 6-2
Alberta Brianti (Italia) – Irina Falconi (SUA) 6-2, 7-5
Iveta Benesova (Cehia) – Mathilde Johansson (Franţa) 6-3, 2-6, 6-4
Shuai Peng (China/N.16) – Aravane Rezai (Franţa) 6-3, 6-4
Francesca Schiavone (Italia/N.10) – Laura Pous (Spania) 6-1, 6-3
Romina Oprandi (Italia) – Anastasia Iakimova (Belarus) 6-4, 6-1
Eleni Daniilidou (Grecia) – Kimiko Date Krumm (Japonia) 6-3, 6-2
Julia Goerges (Germania/N.22) – Polona Hercog (Slovenia) 6-3, 7-6 (7/3)
Galina Voskoboeva (Kazahstan) – Yanina Wickmayer (Belgia/N.28) 7-5, 6-2
Ţvetana Pironkova (Bulgaria) – Sania Mirza (India) 6-4, 6-2



loading...

Adauga un comentariu