News Flash:

Sapte echipe si-au asigurat calificarea la Mondiale

7 Septembrie 2009
774 Vizualizari | 0 Comentarii
Sapte echipe si au asigurat calificarea la Mondiale
Dupa meciurile de sambata, din preliminarii, sapte echipe si-au asigurat deja calificarea la Cupe Mondiala din 2010, tara organizatoare, Africa de Sud, una din Europa, una din America de Sud si patru din Asia, informeaza AFP. Olanda este reprezentanta Europei care si-a asigurat deja prezenta la Cupa Mondiala care va avea loc in perioada 11 iunie-11 iulie. Din zona Asiei, deja s-au calificat Coreea de Sud, Coreea de Nord, Australia si Japonia. Brazilia este cea mai recenta calificata la competitie, dupa ce si-a asigurat prezenta in Africa de Sud in urma victoriei cu Argentina, scor 3-1, in preliminariile zonei Americii de Sud. In zona Europa, dupa meciurile de sambata, situatia este urmatoarea:

Grupa 1

1. Danemarca 7 5 2 0 14-3 17p
2. Ungaria 7 4 1 2 9-4 13p
3. Suedia 7 3 3 1 8-3 12p
4. Portugalia 7 2 4 1 9-5 10p
5. Albania 8 1 3 4 4-8 6p
6. Malta 8 0 1 7 0-21 0p

Sambata:
Ungaria - Suedia 1-2
Danemarca - Portugalia 1- 1

Etapa viitoare, miercuri, 9 septembrie:

Ungaria - Portugalia
Albania - Danemarca
Malta - Suedia



Grupa 2

1. Elvetia 7 5 1 1 13-6 16p
2. Grecia 7 4 1 2 12-6 13p
3. Letonia 7 4 1 2 11-6 13p
4. Israel 7 2 3 2 10-9 9p
5. Luxemburg 7 1 2 4 3-13 5p
6. Moldova 7 0 2 5 2-11 2p

Sambata
Moldova - Luxemburg 0-0
Israel - Letonia 0-1
Grecia - Elvetia 0-2

Etapa viitoare, 9 septembrie:
Moldova - Grecia
Letonia - Elvetia
Israel - Luxemburg



Grupa 3

1. Slovacia 7 5 1 1 19-8 16p
2. Irlanda de Nord 8 4 2 2 13-7 14p
3. Polonia 7 3 2 2 19-8 11p
4. Slovenia 7 3 2 2 10-4 11p
5. Cehia 7 2 3 2 8-6 4p
6. San Marino 8 0 0 8 1-37 0p

Sambata:
Polonia - Irlanda de Nord 1-1
Slovacia - Cehia 2-2

Etapa viitoare:
Slovenia - Polonia
Irlanda de Nord - Slovacia
Cehia - San Marino



Grupa 4

1. Germania 7 6 1 0 20-4 19p
2. Rusia 7 6 0 1 15-3 18p
3. Finlanda 7 4 1 2 10-11 13p
4. Tara Galilor 7 3 0 4 5-7 9p
5. Azerbaijan 7 0 1 6 1-9 1p
6. Liechtenstein 7 0 1 6 1-18 1p

Sambata:
Azerbaidjan - Finlanda 1-2
Rusia - Liechtenstein 3-0

Etapa viitoare:
Germania - Azerbaidjan
Liechtenstein - Finlanda
Tara Galilor - Rusia



Grupa 5

1. Spania 7 7 0 0 18-2 21p
2. Bosnia 7 5 0 2 20-7 15p
3. Turcia 7 3 2 2 10-7 11p
4. Belgia 7 2 1 4 10-16 7p
5. Estonia 7 1 2 4 7-19 5p
6. Armenia 7 0 1 6 3-17 1p

Sambata:
Armenia - Bosnia 0-2
Spania - Belgia 5-0
Turcia - Estonia 4-2

Etapa viitoare:
Spania - Estonia
Armenia - Belgia
Bosnia - Turcia



Grupa 6

1. Anglia 7 7 0 0 26-4 21p
2. Croatia 8 5 2 1 16-7 17p
3. Ucraina 7 4 2 1 14-6 14p
4. Belarus 7 3 0 4 15-11 9p
5. Kazahstan 7 1 0 6 7-22 3p
6. Andorra 8 0 0 8 2-30 0p

Sambata:
Ukraina - Andorra 5-0
Croatia - Belarus 1-0

Etapa viitoare:
Andorra - Kazahstan
Belarus - Ucraina
Anglia - Croatia



Grupa 8

1. Italia 7 5 2 0 11-3 17p
2. Irlanda 8 4 4 0 10-6 16p
3. Bulgaria 7 2 5 0 10-5 11p
4. Cipru 7 1 2 4 7-11 5p
5. Muntenegru 7 0 4 3 6-12 4p
6. Georgia 8 0 3 5 4-11 3p

Sambata:
Bulgaria - Muntenegru 4-1
Georgia - Italia 0-2
Cipru - Irlanda 1-2

Etapa viitoare:
Italia - Bulgaria
Muntenegru - Cipru



Grupa 9

1. Olanda 7 7 0 0 16-2 21p
2. Scotia 7 3 1 3 6-10 10p
3. Norvegia 7 1 4 2 7-6 7p
4. Macedonia 7 2 1 4 4-9 7p
5. Islanda 8 1 2 5 7-13 5p

Sambata:
Scotia - Macedonia 2-0
Islanda - Norvegia 1-1

Etapa viitoare:
Norvegia - Macedonia
Scotia - Olanda

Etapa viitoare este programata miercuri, 9 septembrie.



grupa 1 grupa 2 grupa 3 grupa 4 grupa 5 grupa 6 grupa 8 grupa 9
Distribuie:  

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Site-ul bzi.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Mica publicitate

© 2017 - BZI.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1777 (s) | 22 queries | Mysql time :0.041998 (s)